Spotkanie w Sejmie dotyczyło reformy emerytalnej. Premier relacjonował, że na spotkaniu była obecna tylko część klubu PiS, w tym członkowie prezydium klubu i eksperci, dlatego było ono krótsze niż można się było spodziewać.

Reklama

Tusk ocenił, że rozmowa była merytoryczna. Nie powiem, żeby moja argumentacja była tam przyjęta z entuzjazmem, ale wymieniliśmy poglądy, intencje, tłumaczyłem na czym polega potrzeba społeczna i państwowa, jeśli chodzi o podniesienie wieku emerytalnego - powiedział.

W kilku sprawach dotyczących przyszłości OFE (...) umówiliśmy się, że na poziomie parlamentu będziemy współpracować nad różnymi projektami. Ustaliliśmy, że nie musi być tak, że opozycja i rząd będą zawsze i wyłącznie przeciwko sobie, szczególnie w sprawach społecznych trzeba szukać, może nie na siłę, ale wspólnych projektów, tam gdzie jest to możliwe - poinformował premier.

PiS po spotkaniu z Tuskiem zapowiedziało z kolei, że złoży wniosek o wysłuchanie publiczne w sprawie projektu reformy emerytalnej.

Rzecznik PiS Adam Hofman.powiedział, że jego klub jest rozczarowany tym, że premier uczestniczył w rozmowie bez ekspertów. Liczyliśmy, że pan premier przedstawi ekspertyzy i ekspertów. Przybył tutaj z rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem i powtarza to co wiemy: 67 i przymus pracy. Nigdy się na przymus pracy do 67 nie zgodzimy. Jesteśmy za wolnością wyboru czy pracować, czy nie - powiedział rzecznik PiS.

Dodał, że ma jednak nadzieję, iż jest szansa zatrzymać to złe rozwiązanie, to szybsze wpędzanie Polaków do grobu, krótsze życie na emeryturze. Tym sposobem - powiedział Hofman - będzie wysłuchanie publiczne. Zapowiedział, że posłowie PiS złożą wniosek o wysłuchanie publiczne, bo chcą zatrzymać to, co ich zdaniem jest społecznym wariactwem.

Hofman poinformował, że PiS przedstawił premierowi i przekaże też na piśmie, szczegółowe rozwiązania jak wyjść z trudnej sytuacji nie podnosząc wieku emerytalnego. PiS - jak powiedział - proponuje m.in. wolność wyboru między OFE a ZUS, likwidację tzw. umów śmieciowych i ulgi w opłatach na ZUS dla młodych ludzi.

Rzecznik zaznaczył, że w spotkaniu uczestniczyli posłowie PiS będący ekspertami ws. emerytur m.in. Janusz Śniadek i Józefa Hrynkiewicz.