Mamy z tym problem, bo rząd nic nie robi. A jak zacznie robić, to jest jeszcze gorzej, jak w przypadku ACTA i ustawy refundacyjnej. Jak nic nie robią, to jest kłopot dla Polaków, a jak zaczną, to kłopot jest jeszcze większy – powiedział Adam Hofman, rzecznik PiS, w audycji „7 Dzień Tygodnia” recenzując działania rządu na 100 dni. Monika Olejnik zasugerowała, aby PiS obaliło rząd, na co poseł PiS odpowiedział – No chcielibyśmy. Chcielibyśmy, żeby ten rząd trwał jak najkrócej, ale na razie nie ma takiej możliwości.

Reklama

Profesor Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta, odpowiedział posłowi PiS: Panu posłowi Hofmanowi poleciłbym etos średniowiecznego rycerza. Rycerz wobec przeciwnika, z którym przegrał, zachowywał się szlachetnie. (...) Polacy są tymi stoma dniami rozczarowani, te sondaże nie kłamią. Wie to i rząd, i premier, bo inaczej nie byłoby tej aktywności którą teraz obserwujemy. Ja na te 100 dni patrzę jako na ostatnie sto dni z ok. 1600 dni rządów Platformy Obywatelskiej. Ale mam nadzieję, że kiedy będziemy mówili o 3200 dniach rządów PO, wynik będzie znów pozytywny.

Eurodeputowany Solidarnej Polski Tadeusz Cymański mówił: Platforma rozpieszczona powodzeniem i dobrymi sondażami straciła instynkt i miała serię bardzo poważnych wpadek. Natomiast Donald Tusk jest mistrzem przekazu, skomentował to znakomicie, działania w mediach . Zapytany o sto dni rządu odpowiedział, że zdarzały się także, podkreślam: także, wpadki, ale w sprawach drugorzędnych. Trudno wyjść z takiej sytuacji z większym mistrzostwem. (...) Krąży taki dowcip, wedle którego Donald Tusk zwrócił się do opozycji o większą aktywność w mediach, bo Platformie spadają sondaże. (...) A błędy rządu są straszne – mówił poseł Solidarnej Polski, podając przykład rozwijającego się kolejnego konfliktu rządu z lekarzami.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z ramienia Ruchu Palikota również źle oceniła rząd. Nie były to najlepsze dni dla premiera Tuska i jego rządu. Zaczęło się od początku. Rząd był powoływany z niezwykłą nonszalancją, to sprawiało wrażenie, jakby to była wyliczanka „entliczek pentliczek, na kogo wypadnie, ten zostanie ministrem”. Uzasadnianie na przykład, że dobrą kwalifikacją dla ministra Gowina jest to, że nie jest prawnikiem. Ale ciąg dalszy był coraz gorszy. Ustawa refundacyjna miała mnóstwo wad, ale jeszcze gorszy był styl jej wprowadzania. Nikt nie słuchał ekspertów, lekarzy i aptekarzy - mówiła w Radiu Zet Nowicka

Jej zdaniem największym osiągnięciem rządu są przeprosiny za złe decyzje: Gdybym miała za coś pochwalić rząd, to za to, jak pięknie Donald Tusk nas przepraszał. On tak cudownie nas przepraszał, patrząc nam w oczy z ekranu. Z tego ma wynikać, że mamy go przestać krytykować, bo premier przeprosił. Więc życzę premierowi i jego rządowi, żeby on nas nie musiał ciągle przepraszać.

Kalisz: „Tusk potraktował społeczeństwo niepoważnie.”

Poseł SLD ocenił, że główną przyczyną słabych wyników rządu są złe nominacje ministerialne: „To jest syndrom początku kadencji. Premier w czasie kampanii za bardzo uwierzył w siebie, jeżdżąc Tuskobusem wypracował wygraną dla Platformy. Ale potem potraktował społeczeństwo niepoważnie, bo miarą nominacji na stanowisko ministrów był stopień niekompetencji. Nie będę się już nad nimi znęcał. A ci ministrowie stali się zakładnikami aparatów tych ministerstw. (...) To doprowadzi do dezintegracji Platformy, może nie w tym roku. A do tego obok mnie siedzi najlepszy z nich wszystkich, Krzysztof Kwiatkowski.”


Kwiatkowski: „Polska jest najszybciej rozwijającym się krajem w UE”

Rządu bronił poseł PO, b. minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski: „Oceniając te sto dni rządu, to dla mnie najważniejsza jest ocena zewnętrzna. Komisja Europejska oceniła budżety i prognozy wzrostu wszystkich krajów Unii Europejskiej, w dużej części weryfikując je w dół. A w przypadku Polski powiedziała, że projekt budżetu jest wiarygodny, a Polska będzie najszybciej rozwijającym się krajem Unii Europejskiej, wzrost ma wynieść ok. 2,5%. Mówię o tym, bo słuchając opozycji można odnieść wrażenie, że Polska jest krajem zgliszcz i ruin. A tak nie jest, Polska jest najszybciej rozwijającym się krajem UE w ciągu ostatnich czterech lat. Warto o tym pamiętać, choć były błędy, bo nie będę twierdził że wszystko jest doskonale.”