Chodzi o wypowiedź Hofmana z 2010 roku z mównicy sejmowej, podczas debaty nad zmianami w ustawie o partiach politycznych. Poseł PiS powiedział wówczas: Często na korytarzach, najczęściej dotyczy to osób z pana partii, mówi się do nas: jesteście słabi. Jesteście słabi w kapitalizmie politycznym. To prawda, tylko że to ma także odpowiednik, nazywa się to praworządność. Za to u was w kapitalizmie politycznym - mistrzowie świata. Żeby przypomnieć tylko najkrótszą historię pana senatora Misiaka.

Reklama

Misiak - który przewodniczył senackiej komisji gospodarki narodowej - pracował nad tzw. specustawą stoczniową, zgłaszał do niej poprawki; następnie jego firma Work Service uzyskała - w ramach ustawy stoczniowej - zlecenie na pośrednictwo pracy i szkolenia zwalnianych ze Stoczni Szczecińskiej stoczniowców. Kiedy o sprawie stało się głośno Misiak zrezygnował z członkostwa w PO.

Tomasz Misiak uważa, że w kontekście całej wypowiedzi sformułowanie dotyczące kapitalizmu politycznego dotyczy jego osoby. W jego ocenie jest to sformułowanie pejoratywne - podkreślił na posiedzeniu komisji regulaminowej reprezentujący byłego senatora adwokat Oskar Dereń.

Hofman zwrócił natomiast uwagę, że wykonywał swoje obowiązki poselskie i występował podczas debaty z mównicy sejmowej, w trybie przewidzianym w Regulaminie Sejmu. Moja wypowiedź to nie była rzecz nowa (...) Powoływałem się na wiedzę powszechną, wiedzę z mediów, wiedzę z samej PO, której senator Misiak był członkiem - dodał rzecznik PiS. Powoływałem się m.in. na decyzję samej PO, publikacje w mediach, słowa premiera Donalda Tuska - powiedział poseł PiS.

Hofman zapewnił też, że nie zamierza wycofywać się ze swoich słów, bo one - w jego ocenie - stwierdzają stan faktyczny.

Także w ocenie Elżbiety Witek (PiS), Hofman wypełniał swój mandat poselski. W tych słowach nie widzę żadnego obraźliwego słowa (...) Nie widzę żadnych podstaw, by uchylać posłowi Hofmanowi immunitet - stwierdziła Witek.

Również wiceszef komisji regulaminowej Jerzy Budnik (PO) był zdania, że treść wniosku nie jest przesłanką wystarczającą do wyrażenia zgody na uchylenie immunitetu Hofmanowi.