Dosyć kłótni i teatru politycznego w koalicji, bo nie jest w tej chwili na to czas. Tylko trzeba zabrać się do konkretnej pracy. Dlatego złożyliśmy dzisiaj ten pakiet emerytalny - powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło na konferencji prasowej w Sejmie.

Reklama

W ocenie szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka wdrożenie rządowej propozycji ws. podwyższenia wieku emerytalnego spowoduje, że ludzie młodzi trafią na emigrację, a starsi na głodowy zasiłek. Dlatego - jak zaznaczył - PiS proponuje pakiet zmian trzech ustaw, których przyjęcie jest alternatywnym rozwiązaniem wobec niekorzystnych propozycji rządu premiera Donalda Tuska.

Błaszczak podkreślił, że propozycje te zostały przedstawione na piśmie Tuskowi podczas spotkania z przedstawicielami klubu PiS, ale - jak dotąd - politycy PiS nie otrzymali odpowiedzi w tej sprawie.

Alternatywa to: wybór między ZUS-em a OFE; umożliwienie tym, którzy mają pracę i dopisuje im zdrowie do tego, żeby pracowali dłużej; po trzecie zwolnienie tych, którzy po raz pierwszy przystępują do pracy z 50 proc. składki odprowadzanej na ZUS w okresie dwóch lat - mówił szef klubu PiS. Dodał, że PiS proponuje też, żeby znieść ryczałt, jaki do ZUS opłacają najbogatsi.