"Nasz Dziennik" pisze, że rozwiązanie przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej, które przedłożyło projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Reklama

To następstwo wyroku Trybunału Konstytucyjnego - przypomina gazeta. W lutym 2010 roku zapadło orzeczenie, że byłym żołnierzom Wojska Polskiego za czas, zanim wzięli udział w działaniach WRON, nie należy obniżać emerytur. Mniejsza podstawa wymiaru składki powinna dotyczyć jedynie późniejszego okresu służby, czyli od 12 grudnia 1981 roku.

Jeżeli ta nowelizacja przejdzie w takiej formie, będzie to skandalem. Nie może być tak, że ci, którzy państwo polskie pozbawiali tożsamości, dzisiaj będą dostawać większe emerytury - mówi poseł Dariusz Seliga z PiS, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Działacz partii Jarosława Kaczyńskiego zwraca uwagę na fakt, że projektowana nowelizacja jest krzywdząca w stosunku chociażby do kombatantów Armii Krajowej, którzy przez lata nie mogli doprosić się o przyznanie im różnych świadczeń.