Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpiszą 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Jak podkreślają przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego, będzie to wydarzenie bez precedensu: historyczna - bo pierwsza w dziejach - wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia.

Reklama

Agencja Regnum przypomina, że inicjatywę skrytykowała już wcześniej Anna Fotyga, która w serwisie wpolityce.pl pisała: Komu służy to porozumienie?Dlaczego, choć to ważne wydarzenie, nikt nie zabiera głosu? Milczą historycy, teologowie, milczą świeccy. Ta cisza jest przerażająca, ona dzwoni mi w uszach.

Poza tym agencja zwraca uwagę na niedawny wywiad abp. Michalika dla Katolickiej Agencji Informacyjnej, w którym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał, że na porozumienia między polskim Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną absolutnie nie należy rozpatrywać z pozycji politycznej.

W związku z tym agencja stwierdza, że w Polsce może być przygotowywana prowokacja. A stać za nią może środowisko związane z Prawem i Sprawiedliwością. Regnum spodziewa się, że ewentualna akcja przeprowadzona w Warszawie może mieć związek z ogłaszanym również 17 sierpnia wyrokiem w sprawie punkowego zespołu Pussy Riot, którego członkinie w lutym wykonały w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie punkową modlitwę "Bogurodzico, przepędź Putina".