Będziemy w tej sprawie zapewne wnioskować o odrzucenie w pierwszym czytaniu tego rodzaju projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej. Uważam to za absolutnie uzasadnione - powiedział PAP Grupiński.

Reklama

Pytany, jakie stanowisko w tej sprawie zajmie PSL, Grupiński odparł: Jestem przekonany, że tak jak do tej pory koalicja będzie w tego rodzaju sprawach działać zgodnie. Nie widzę tutaj zagrożenia, abyśmy nie wypracowali wspólnego zdania.

W czwartek w Sejmie premier Donald Tusk i prokurator generalny Andrzej Seremet mają przedstawić informację ws. Amber Gold. Do Sejmu zostali też zaproszeni przedstawiciele NBP, KNF i UOKiK. Później sejm zajmie się też projektem uchwały ws. powołania sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold autorstwa PiS.

Jak wynika z projektu PiS, 9-osobowa komisja śledcza miałaby m.in. zbadać prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki Amber Gold; wyjaśnić, czy działalność spółki była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz czy ABW przekazywała innym organom państwa jakieś sygnały o nieprawidłowościach w działalności spółki, a jeśli tak, to jaka była reakcja na te sygnały.