Rozmowa między dwoma partyjnymi liderami ma odbyć się za kilka dni - dowiedział się portal wpolityce.pl. O czym mają dyskutować Waldemar Pawlak i Jarosław Kaczyński? Nie wiadomo.

Reklama

Zapytany o spotkanie rzecznik PiS Adam Hofman odpowiedział wymijająco: - Trzymamy Pawlaka za słowo, kiedy mówi o rozmowach z opozycją, ale informacji o spotkaniu nie potwierdzam.

Zdaniem anonimowych polityków, z którymi rozmawiał portal, wskazują, że Waldemar Pawlak przed kongresem PSL stara się podkreślić swoją niezależność od silniejszego koalicjanta. Jego ostatnia propozycja przeprowadzenia oficjalnych rozmów z opozycją o gospodarce została zignorowana przez PiS i SLD. Wicepremier najwyraźniej chce jednak podjąć rozmowy, nawet mniej oficjalne.

Koalicja nie jest w łatwej sytuacji. Gospodarka zwalnia, bezrobocie przekracza 12 procent, rząd musi myśleć o oszczędnościach. W czwartek premier Donald Tusk, minister finansów Jacek Rostowski i wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak rozmawiali wieczorem o pomyśle PSL na rozliczanie podatku VAT metodą kasową. Ludowcy proponują, by przedsiębiorcy rozliczali VAT dopiero, gdy kontrahent opłaci fakturę, a nie wtedy, gdy zostanie ona wystawiona. Chodzi o to, by ułatwić przedsiębiorcom i firmom utrzymanie płynności finansowej.

Czym zakończyło się spotkanie? Dziennikarzom nie udało się poznać szczegółów. Znamienne jednak jest to, że Pawlak wyszedł ze spotkania bez słowa, niczego nie komentując.

Rozmowy były rzeczowe i będą kontynuowane - stwierdził tylko lakonicznie rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.