Wiceprezes PiS chwali powstanie styczniowe. "Było przełomem"

| Aktualizacja:

Mariusz Kamiński, były szef CBA i wiceprezes PiS chwali powstanie styczniowe. Jego zdaniem, dzięki temu zrywowi udało się ukształtować polską tożsamość narodową.

wróć do artykułu
  • ~Konrad Wallenrod
    (2013-01-22 13:01)
    Jak Kosciol rzymsko-katolicki kochal Polske.Wspominam tylko okres Powstania Styczniowego,moze to przekona tych ,ktorzy twierdza ,ze Polska bez Krk istniec nie moze i ,ze dzieki nie mu powstala i zyje.Papiez Pius IX w listach do cara rosyjskiego Aleksandra II pisal :W ten czas Jego Cesarska Mosc przekona sie ,ze nie bedzie tych zamieszek,jezeli Jego Cesarska Mosc odda narod polski pod kuratele biskupow i ksiezy.Pius IX w liscie do arcybiskupoa Wierzachlejskiego zakazal modlow za Polske.Pismo to zostalo odczytane we wszystkich trzech zaborach.Nastepca Piusa IX ,papiez Leon XIII wydal do biskupow polskich specyjalna encyklike,w ktorej zwraca sie do biskupow kazdego zaboru osobno i radzi wiernym ,aby szanowali swoich zaborcow i aby pokornie ,i wiernie sluzyli carom ,i cesarzom zeslanym od Boga.Malo tego papiez ten odznaczyl krzyzem Chrystusa Bismarka ,najgorszego wroga i przeciwnika naszego narodu polskiego.Papiez Pius X kazal modlic sie publicznie na intencje bylego cesarza Niemiec Wilhelma I ,i spiewac na jego czesc ,, Ciebie Boze chwalimy ",moj pradziad walczyl w Powstaniu Styczniowym zostal z cala rodzina wywieziony kibitka na Syberie.Uciekli przez Chiny do Europy ,w koncu dostali sie do Niemiec.Majatek rodzinny zostal skonfiskowany.No, a jak zachowywal sie nasz kler ?.Ks.biskup podlaski ,Benjamin Szymanski ,w roku 1864 pisal w liscie do gubernatora Paskiewicza,ze : Kosciol rzymsko-katolicki ,jako powszechny , nie uznaje narodowosci ,wiec ksieza polscy,wierni kosciolowi ,nic wspolnego z powstaniem nie maja .Ks.biskup Felinski zakazal spiewac ,, Boze cos Polske " ,motywujac to tym,ze katolik wierny papiezowi i kosciolowi rzymskiemu spiewac tego nie moze.Za taka przysluge ,biskup ten pobieral od Rosji 12 tysiecy rubli.W 1863 roku, ksiadz Tomaszewski glosil z ambony,by powstancow wylapywac i za kazda reke i noge powstanca placil 3 ruble.Wsrod tej plejady zdrajcow ojczyzny znalezli sie zdrajcy cywilni, a bylo to 9 ksiazat i okolo 20 pozniejszych hrabiow.Podsumowujac Biskupi i ksieza rzymscy w Polsce maja piekna tradycje ,ale jako zdrajcow ojczyzny .
  • ~Konrad Wallenrod
    (2013-01-22 13:57)
    J.Pilsudski byl wychowany w atmosferze powstania styczniowego.Cytuje fragment jego mowy ,,Do kawalerow orderu ,,Vituti Militari '' Styczen 1920 rok.Dzien wprowadzenia w zycie orderu ,,Virtuti Militari '' zwiazalem z dniem wybuchu powstania styczniwego.Zrobilem to rozmyslnie ,a to dlatego ,aby zwiazac zycie nowoczesnego zolnierza Polski ze wszystkimi walkami przeszlosci ,ktore dla jej swobody toczono.-Fragment toastu.Jako najstarszy Kawaler Orderu ,,Virtuti Militari '', i jako Naczelny Wodz armii naszej,wznosze kielich na czesc Tej,w ktorej sluzbie cnotliwie i honorowo dotrwac mamy.Niech zyje Rzeczpospolita Polska !.
  • ~maria
    (2013-01-22 11:44)
    P Kaminski jak nie rzadza POLACY TYLKO JACYS NAMIESTNICY TO JAK moga inaczej ich podwladni glosowac TO WSZYSTKO CHOLOTA ZA KASE I STOLKI ---ROBIA CO KAZA WODZOWIE ZASPRZEDANI ---KTOZ TO JEST W TYM PO SLD I PALIKOTOWNI -TO OBYWATELE A NIE PATRIOCI KOCHAJACY SWOJA OJCZYZNE --WIEC ONI TYLKO CHCA SIE NAZREC
  • ~namiestnik
    (2013-01-22 12:02)
    Ależ to wybitny historyk.Ma szczescie że nie rozlicza go Car.Bo wisiałby razem z innymi na szubienicy.
  • ~Wgartym
    (2013-01-22 12:03)
    Jak widzę, pierwszy M. Kamiński dokonał wiekopomnego odkrycia o roli Powstania Styczniowego. Szkoda że tak późno. Doprawdy Polacy dotychczas żyli w nieświadomości.
  • ~Marek z Krakowa teraz Bladel Holandia
    (2013-01-22 12:13)
    Z wojskowego punktu widzenia Powstanie Styczniowe było czystym samobójstwem ,powstańcy nie mieli nawet jednego procenta na jakikolwiek militarny sukces w starciu z zawodową armią Carską
    Z politycznego punktu widzenia jeszcze gorzej utrata resztek autonomii ,pacyfikacja ,kraju,rusyfikacja, utrata elit
    jak poważny polityk może w ten sposób się wypowiadać ,może pan Kamiński nie zna Historii ???
    to bardzo przykre
  • ~Polak
    (2013-01-22 12:32)
    Panie Kamiński z całym szacunkiem do Pana ale niech się Pan nie kompromituje.Po drugie o jakiej tożsamości narodowej Pan mówi.XIX w to nadal szlachta uważajaca sie za Polaków i reszta społeczeństwa tzn chłopi którzy byli tylko tutejsi.Nie uważali się za Polaków bo skoro Pan dziedzic był Polakiem i uważał ich za łajno i niewolników to oni nie mogli tym samym nawet myśleć o czymś takim jak Polskosć. To dzieki Dmowskiemu popławskiemu balickiemu i księdzu Stojałowskiemu zaczeto budować tożsamość narodowa wśród tzw pospólstwa. Zreszta ksiądz Stojałowski przez tą prace pozywistyczną został ekskomunikowany.taka to była tożsamość .
  • ~motek
    (2013-01-22 13:21)
    Faszystowskie PiSdy są dumne z polskiej gimnastyki: upaść, powstać, upaść, powstać...
  • ~Konrad Wallenrod
    (2013-01-22 13:40)
    Powstanie Styczniowe mialo szanse powodzenia,calosc nieszczescia byla w tym co w Polsce wprowadzil Kosciol rzymsko-katolicki przed wiekami.Stalo sie to na zjezdzie biskupow polskich w Gnieznie 1421 roku,gdzie na polecenie papieza Marcina V zostala wprowadzona obowiazkowo urzedowa panszczyzna.W styczniu 1863 roku, na mocy dekretu rzadu powstanczego zostala ona zniesiona.Jednak faktycznie ostatni cios powstaniu zadal dekret cara Aleksandra II o uwlaszczeniu chlopow wydany 2 marca 1864 roku.Calosc dekretu polegala na tym ,ze chlopi otrzymywali uzytkowana ziemie na wlasnosc ,a zaplate dla jej wlascicieli uiszczal rzad.W tym wypadku chlopi nie mieli interesu brac udzial w powstaniu.Moj pradziad sam odstapil ziemie chlopom,malo tego za swoje wlasne pieniadze wybudowal szkole gminna dla chlopskich dzieci.Wielu polskich szlachcicow bylo jednak innego zdania ,nie chcieli oni doprowadzic do zrownania w prawach rodakow.Zainteresowani oni byli w utrzymaniu analfabetyzmu,co faktycznie utrzymywalo chlopow w nieswiadomosci.Tragedia bylo jeszcze to ,ze chlopi zenili sie w bliskich koligacjach rodzinnych,a to bylo widoczne, nie musze juz pisac jakie to skutki pociagalo za soba.Gen.Romuald Traugutt z czteroma czlonkami rzadu zostali straceni 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej.Straty powstancow to 30-40 tysiecy zabitych i rannych ,a dziesiatki tysiecy w kajadankach powedrowalo na Sybir,nie mowiac o setkach powieszonych i rozstrzelanych bez sadu.No i w koncu, konfiskacie uleglo tez tysiace majatkow ziemskich.Powstanie to mialo chrakter wojny partyzanckiej ,istotnie bralo w nim udzial tylko okolo 150 tysiecy ludzi.
  • ~Konrad Wallenrod
    (2013-01-22 14:35)
    Sytuacja w jakiej znalazla sie nasza Ojczyzna,jest zasluga wszystkich partii politycznych po upadku komuny.Bezczelnosc PiS-u nie ma granic, PO-dobnie jak wszystkich innych partii.Konrad lubi sie kompac w basenie ,ale nie w szambie z blogoslawienstwem facetow w sukienkach.Tyle co mialem do PO-wiedzenia i na PiS-ania.
  • ~pol
    (2013-01-22 10:12)
    Jan Ludwik Popławski ,redaktor "Głosu" ,ojciec polskiej myśli narodowej odnosząc się do Powstania Styczniowego i roli margrabiego Wielopolskiego pisał - jest sprzeczność między polityką uczuć i nieuwzględnianiem uczuć w polityce. Plany Wielopolskiego były w ówczesnych warunkach korzystne dla Polaków,miały realne w perspektywie szanse zwiększenia roli i samodzielności Królestwa Polskiego . Jednak zabiegał on o poparcie w Petersburgu ,lekceważąc uczucia rodaków. Ta gabinetowa polityka poniosła klęskę podobnie jak i plityka przywódców Powstania nierealistycznie oceniających ewentualną pomoc Zachodu ,szczegolnie Francji. Same sympatie opinii publicznej i nieliczni ochotnicy w imię hasla "Za naszą i waszą wolność" skazywały Powstanie na samotną walkę rosyjskim mocarstwem ,aktywnie popieranym przez Prusy w imię wsolnego interesu jakim był podział Rzeczpospolitej.
  • ~rychu
    (2013-01-22 15:15)
    Kamiński to agent i jego znajaomosc historii konczy sie na tym ze mu powiedzieli ze bylo powstanie !!! reszta jego wypowiedzi to belgot o "moralnym zwyciestwie" !!! sekta jest spadkobierca prawa do moralnego zwyciestwa - odniesli siedem takich zwyciestw !!!
  • ~Konrad Wallenrod.
    (2013-01-22 15:22)
    Ten ktory ,na podstawie kilku przypadkow usprawieliwia Krk w czasie powstania styczniowego,niestety ryba psuje sie od glowy ,a ta jest w Watykanie.Zreszta juz J.Pilsudski dosadnie podsumowal prawde.Ide spac u nas juz noc jest po godzinie pierwszej w nocy,postram sie w skrocie pokazac przy okazji cale tysiaclecie dzialnosci sekty watykanskiej niszczacej nasz narod polski.Kosciol rzymsko-katolicki od zrania swego powstania od razu rozmina sie z prawda biblijna.To jest wielki wrog ludzkosci zabija droge zbawienia swoimi doktrynami i dogmatami.Biblia jest jedynym autorytetm dla ludzkosci.
  • ~Ja-nek
    (2013-01-22 16:19)
    Do Janusz:To prawda zniesiono ale zapomniałes dodać ,,ze uczynił to...CAR!!!
  • ~MM
    (2013-01-22 16:24)
    PiS-uarstwo uwielbia sie upajac bezsensownymi powstaniami i kleskami, zonlgowac trumnami i odkopywac trupy, tej sekty nic nie przebuje.
  • ~motek
    (2013-01-22 17:15)
    Faszystowskie, zboczone PiSdy lubią zapach nieboszczyków, lubią śmierć, trumny, stypy...
  • ~Ja-nek
    (2013-01-22 16:16)
    Można zaklinać rzeczywistośc ale...po co!Powstanie Styczniowe było z góry skazane na kleske!Podziały na białych i czerwonych .brak przywodctwa /czeste zmiany/.niewiele broni,.olanie chłopów którzy wcale nie utożsamiali sie z Powstaniem a wrecz przeciwnie byli wrogo do niego nastawieni i mordowali uczestgników Powstania!Czczony dzisiaj Traugutt był przez 18 lat...OFICEREM CARSKIM który min tłumil powstanie na Wegrzech!Dyktatorem Powstania zastał po wielu namowach w październiku a już w sierpniu został stracony!Niewiele nawojował!W rezultacie okrojona Polska straciła te niewielka niezależnośc ,.straciła osobny budżet wielu zabito a dziesiatki tys wywieziono n Syberią!Kolejny niepotrzebny zryw zakończony kleska i cierpieniami wielu ludzi!Na lata...Dla mnie ...porazka bo miara sukcesu jest zawsze...REZULTAT OŃCOWY!!!Piekna katastrofa...Nie pierwsza i niestety nie ostatnia.ps p Kamiński napisał prace magiserska o tzw sztyletnikach członkach tajnej formacji która za cel miał likwidacje kolaborantów i zdrajców!Może stąd taka atencja dla służb tajnych
  • ~alik
    (2013-01-22 21:33)
    Polacy to czciciele przegranych spraw...
  • ~pol
    (2013-01-22 10:47)
    Najbardziej niepokoiły plany i zabiegi margrabiego Wielopolskiego w Petersburgu ówczesnego ambasadora Prus w Rosji Otto v. Bismarcka(pózniejszego kanclerza). Plany Wielopolskiego zwiększający rolę Królestwa Polskiego,obiektywnie skierowane przeciw Prusom miały poparcie w Ptersburgu coraz silniejszego środowiska z księciem Gorczakowem na czele. Chociaż car Aleksander II był im niechętny. Nowe idee panslawizmu niechętne niemczyżnie ,które za następnego cara Aleksandra III ogarnęły społeczeństwo rosyjskie i doprowadziły do radykalnej zmiany sojuszy w Europie. Rosja zbliżyła się do Francji zrywając tradycyjny sojusz z Prusami, którego podstawą był problem polski,wpólny dla obu mocarstw zaborczych. Królestwo Polskie mogło być w zamyśle taranem słowiańskim rozbijającym panstwa niemieckie. Wybuch Powstania pokrzyzował plany Wielopolskiego i jego rosyjskich partnerów. Ambasador Prus w Petersburgu o. Bismarck słal do swego króla pełne zadowolenia raporty. Powstanie ożywiło(na krótko) sojusz Petersburga i Berlina.
  • ~motek
    (2013-01-22 10:09)
    Powstania to durny sens polskiego patridiotyzmu - upaść, żeby powstać!
    Mało w tym inteligencji...