Rząd szykuje zmiany w służbach specjalnych, swoje pomysły ma także SLD. Projekt ustawy, która przewiduje likwidację służby antykorupcyjnej, złożyli u marszałka Sejmu Ewy Kopacz posłowie z partii Leszka Millera. – Chcemy ostatecznie zlikwidować policję polityczną IV RP stworzoną przez PO i PiS. CBA to instytucja niepotrzebna, nieskuteczna i zbyt kosztowna – tłumaczył rzecznik SLD Dariusz Joński. Według projektu zadania rozformowania służby miałby się podjąć likwidator. A prowadzone sprawy przejęłaby Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Kompletnie niezrozumiałe są pomysły kolegów z lewicy. Mają przedstawiciela w komisji do spraw służb specjalnych i wiedzą, że rząd właśnie planuje odebrać uprawnienia śledcze ABW – komentuje jeden z posłów ze speckomisji.
Jednak jak się dowiedział DGP, w samym projekcie ustawy znajdują się bardziej problematyczne zapisy. Chodzi o artykuł 9, który jest w całości przeniesiony z ustawy, na mocy której przed dekadą zlikwidowano Urząd Ochrony Państwa i w jego miejsce powołano Agencję Wywiadu i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Autorami tamtej ustawy byli również politycy Sojuszu i za sprawą grupy posłów stała się ona przedmiotem skargi konstytucyjnej. W 2004 roku trybunał pod przewodnictwem sędziego Bohdana Zdziennickiego zdecydował, że część przepisów jest niekonstytucyjna. Chodziło m.in. o zasady kwalifikowania funkcjonariuszy UOP do pracy w nowych służbach. Trybunał uznał, że ówczesny art. 230 ust. 1 pozostawiał przełożonym nadmierną swobodę w doborze pracowników.
„Selekcja funkcjonariuszy nie może być przeprowadzana w sposób arbitralny, jako element reorganizacji urzędu państwowego. Dokonywanie doboru funkcjonariuszy Agencji według nieadekwatnych i niedających się zweryfikować kryteriów oceny jest niezgodne z konstytucją. Wszyscy obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach” – brzmiał komunikat trybunału. I te same rozwiązania politycy Sojuszu zapisali w swoim najnowszym projekcie likwidującym CBA.
Reklama
Muszę się skonsultować z prawnikami. Proszę o telefon za kilka dni – usłyszeliśmy od polityka SLD.
Reklama
Według sondy przeprowadzonej wśród pozostałych partii pomysł SLD i tak nie ma wielkich szans na poparcie. Tylko przedstawiciele Ruchu Palikota krytykują funkcjonowanie CBA, ale już na poparcie największej partii opozycyjnej, czyli PiS, nie mogą liczyć. – Likwidować wyspecjalizowaną służbę, gdy wraz ze strumieniem pieniędzy z Unii rosną pokusy przyjmowania i dawania łapówek? Mamy krytyczne uwagi wobec kierownictwa CBA, ale nie przekreślają one sensu instytucji, która przez siedem lat sprawdziła się jako element demokratycznego państwa – mówi przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych, poseł PiS Marek Opioła. Rządząca koalicja PO–PSL też nie poprze pomysłu likwidacji. W przygotowywanej przez rząd reformie służb najmniejsze zmiany dotyczą właśnie tej formacji. W przeciwieństwie do ABW AW pozostanie pod bezpośrednim nadzorem premiera.