Uważam, że Donald Tusk wygrał już kilka wyborów dla nas i wygra kolejne - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Radosław Sikorski. Liczy jednak, że w wyborach powszechnych na szefa partii, pojawi się kilku kontrkandydatów. To byłoby dobre dla Platformy i demokracji w Polsce. Chodzi o to, żeby było jasne, że ten, kto rządzi Polską, premier, ma mandat od swojej partii i od Polaków - tłumaczy. Jego zdaniem, dobrym rywalem byłby Grzegorz Schetyna. Wiemy, że Grzegorz Schetyna się waha. Byłby mocnym kontrkandydatem - stwierdził.

Reklama

Sikorski wyjaśnił też, że na posiedzeniu zarządu PO nie padła żadna informacja, że Jarosław Gowin straci stanowisko w rządzie. Taka informacja nie padła, a w poniedziałek zapadnie decyzja - mówił. Sikorski nie chciał też spekulować o losie ministra sprawiedliwości. To jest wyłączny przywilej Prezesa Rady Ministrów. Nie mnie to komentować - zapewniał. Dodał tylko, że ja lubię Jarosława Gowina i dobrze mu życzę.

Premier, zdaniem Sikorskiego, nic też nie mówił, dlaczego ewentualnie mógłby zdymisjonować Gowina. Kwestia nie była dyskutowana na zarządzie, bo jest to decyzja rządowa a nie partyjna - wyjaśnił minister. Dodał też, że premier ma prawo dobierać sobie współpracowników, a w rządzie nastąpiło pewne zapętlenie personalno-polityczne.