Bezpośrednią przyczyną spotkania było piątkowe głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra transportu. Trzech posłów PSL opowiedziało się za odwołaniem Sławomira Nowaka.

Reklama

W rozmowach uczestniczyło kierownictwo obu partii oraz przewodniczący ich klubów parlamentarnych. Poruszano bieżące różnice pomiędzy PO a PSL - na przykład sprawę deregulacji zawodów czy reformę małych sądów.

PSL dzisiaj zapewnia, że tego rodzaju różnic nie będzie, ale też wiemy dobrze, chociażby na przykładzie małych sądów, że różnimy się w iluś kwestiach z PSL - mówił przed spotkaniem szef klubu PO Rafał Grupiński. - Mamy ostatnio pewne nieporozumienia - przyznawał rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Wyraził jednak nadzieję, że podczas wieczornego spotkania zostaną one wyjaśnione.

Szefowie PO i PSL mieli też okazję wyjaśnić sobie sprawę podpisanego w ubiegłym tygodniu memorandum pomiędzy polską spółką EuRoPol Gaz i rosyjskim Gazpromem. Rosjanie zobowiązali się w nim, że w ciągu pół roku przedstawią szczegółowe założenia budowy gazociągu. Strona polska oświadczyła, że oczekuje informacji i odniesie się do nich, gdy je otrzyma.