Dotychczasowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przejęła dodatkowo kompetencje ministra transportu i odebrała nominację na wicepremiera.

Reklama

Do rządu weszło też dwoje eurodeputowanych - Lena Kolarska-Bobińska i Rafał Trzaskowski. Ich zaprzysiężenie odbędzie się 3 grudnia, ponieważ muszą wygasić mandaty w Parlamencie Europejskim.

Prezydent zaznaczył, że jest przekonany iż uda się dobrze wydać pieniądze unijne, pochodzące z nowej perspektywy finansowej. Wyraził nadzieję, że dzięki nim uda się zbudować podstawę do długoterminowego wzrostu gospodarczego. Bronisław Komorowski podkreślił, że wśród największych polskich wyzwań, jest polityka prorodzinna i walka z bezrobociem. Rozwój gospodarczy musi działać na wzrost zatrudnienia, bo bez tego nie ma dobrej rodziny, dobrej gospodarki, ani dobrej przyszłości przed całą ojczyzną - dodał prezydent.

Częściowo odmieniony gabinet zbierze się jeszcze dziś. W porządku obrad tylko 2 punkty: nowelizacja kodeksu wyborczego oraz projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020.

Premier zrekonstruował rząd w zeszłym tygodniu. Mówił wówczas, że nowi ministrowie mają dodać rządowi nowej energii szczególnie jeśli chodzi o dobre wykorzystywanie środków pochodzących z Unii Europejskiej w latach 2014-20.