Schetyna bije w Tuska. "Jesteśmy zakładnikami tej sytuacji"

| Aktualizacja:

Grzegorz Schetyna bije w Donalda Tuska w sprawie restrukturyzacji górnictwa. Szef MSZ uważa, że słowa premiera o tym, że kopalnie nie zostaną zamknięte, sprawiło, że rząd jest "zakładnikiem" sytuacji.

wróć do artykułu
 • ~adelaide
  (2015-01-13 09:54)
  Oto kultura negocjacji rządu PO-PSL. Tak negocjuje rząd. Minister o związkowcach: Niech spier…lają


  „Niech spier…lają”, „suwnicowi”, „dziady”, „pajace” – takimi słowami określają rządzący reprezentujących górników, przedstawicieli związków zawodowych, z którymi siadają do stołu rozmów. Dziennikarze ujanili to z zapisów z taśm, które ujawniają taktykę negocjacyjną rządu PO-PSL.

  W niedzielę rządowi negocjatorzy obrazili górników nazywając ich „pajacami”. Jednak słowo „pajace”, to nic wobec tego, jak w prywatnych rozmowach politycy wyrażają się o związkowcach. Taśmy nagrane w restauracji Sowa i Przyjaciele nie pozostawiają złudzeń.

  Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski rozmawia z lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem.
  Oto fragment nagranego dialogu:
  Gawłowski: „Maciek [minister środowiska Maciej Grabowski] do mnie mówi: chodź ze mną na spot­kanie ze związkami zawodowymi. Pytam: chcesz mieć dobre spotkanie czy zje…ne? On mówi: no nie, no, raczej dobre. Ja mówię: To idź sam! Tak, kurde, to jest – powiem to uczciwie – co nowy minister, jest spotkanie ze związkami i ja tam jestem. Po ch... ja tam mam iść po raz czwarty!
  Wawrzynowicz: Kwiatek do kożucha. Cztery godziny pier...lenia o niczym.
  Gawłowski: O niczym. Beznadziejne pensje, beznadziejne coś tam, skargi – niech spier...lają!

  Rozmowa pomiędzy Gawłowskim a Wawrzynowiczem toczyła się w czasie, gdy decydowała się przyszłość Lasów Państwowych i konsultowano projekt nałożenia daniny na państwową firmę.

  Podobną pogardę prezentują również Sławomir Nowak (b. minister transportu), Andrzej Parafianowicz (b. wiceminister finansów) i Dariusz Zawadka (b. szef GROM‑u zasiadający we władzach PERN). Panowie rozmawiają m.in. o organizacji państwowych spółek. Nagle temat schodzi na przedstawicieli związkowców w radach nadzorczych i zarządach państwowych spółek. Ten stan rzeczy im się nie podoba, a Andrzej Parafianowicz namawia nawet do zmiany ustawy.

  – Te ustawy trzeba by zmienić. To jest absurdalne, coś, co miało 25 lat temu może jakąś tam wartość. Patrzę na tych dziadów. Siedzi rada pracownicza i k…a przedstawia jakieś cyferki – twierdzi Parafianowicz. Dalej dodaje: – K…a, siedzi ci na radzie nadzorczej suwnicowy z zakładu w Lesku i co wy tu, towarzyszu prezesie, pier…cie. Myślimy dwie duże banie w Morzu Północnym wiercić. Nie, nie, nie, bo wczasy pod gruszą, dzieci – drwi Parafianowicz. Określenie „suwnicowy” wraca na końcu rozmowy. – Suwnicowy, który wskaże ci kierunki rozwoju przedsiębiorstwa. Bo on wie, bo on w linii pracuje – peroruje Parafianowicz. Jego słowa uzupełnia Sławomir Nowak. – On się najlepiej zna. Bo wy to nigdy nie byliście tam na dole – podśmiewuje się Nowak.

  Senator Wojciech Skurkiewicz z PiS‑u nie jest zaskoczony chamskimi odzywkami ministrów.
  – Rząd od kilku lat pokazuje, że nie zależy mu na dialogu społecznym. – Związki zawodowe i strona społeczna są traktowana, jak by jej w ogóle nie było. Komisja trójstronna nie funkcjonuje. Ministrowie wszystkich traktują z góry i nie chcą żadnego konsensusu – twierdzi Skurkiewicz.
 • ~w B U L Ó bes N A D Z J E I I
  (2015-01-13 10:09)
  B R A W O s h r e k u O D W I N się t ó z k o w i W Tym DZIKO DZIKIM kraju c h ,,, d ,,, i Kamieni Kupą
 • ~Chrystianizacja Polaków trwa
  (2015-01-13 10:26)
  Do osoby z wpisu z 9.54 Bo to jest stosunek Polaka do Polaka. Jak bardzo kasta kapłańska musi gardzić parafianami biorąc rocznie 15 mld z budżetu i każąc sobie tyle płacić za usługi dodatkowo? A Watykan stale bierze pieniądze, aby w krajach wschodu, Afryce, Chinach siać zgorszenie pod pozorem misji religijnej, a pieniądze zakonów katolickich finansuje różnych terrorystów? Jak lekarze muszą gardzić pacjentami i naszym rządem, skoro mają wliczone do usług, emigrantów, którzy tu nie korzystają z niczego, a odwrotnie płacą podatki w obcym kraju /ponad 2 mln. osób/? Opozycja polska, jak alkoholicy i zaćpani, z zasady jest na nie - ale jak poprowadzić kraj i poszczególne branże, to nie wie. Ogranicza się do inwektyw, oszczerstw i insynuacji? Chamstwo ludzi PiS to norma i uznawane jest za kulturę . wywiezienie kasy do Luksemburga przez Skoki- czyli Kasy Stefczyka - też cicho. Oszczercze insynuacje, wobec rządu, oświaty, niewierzących KC Episkopatu też uchodzą za normalne zachowanie. To jak może być dobrze w Polsce?
 • ~trzeźwomyślący
  (2015-01-13 10:29)
  Panie Schetyna! Nie bajdurz Pan! Jaki pan, taki kram. Niech mi ktoś udowodni kompetencje tego rządu. I tak kółko się kręci. Był Tusk i jego ferajna od gały, jest Kopacz i jej psiapsiółki, brak jest tylko kompetentnego gospodarza. I będę z uporem maniaka powtarzał, że PO to partia nieudaczników, krętaczy, manipulantów, malwersantów, i na dodatek POpaprańców. Kto się ze mną nie zgodzi, niech prześledzi całe prawie osiem lat działalności tej mafii. Niech prześledzi wszystkie afery te ujawnione i na pokaz rozliczane i te zamiecione pod dywan i wtedy może zmieni zdanie. Oczywiście jeśli nie jest bezmózgowcem.
 • ~marekj
  (2015-01-13 10:44)
  popieram. oddac kopalnie gornikom za darmo.ustanowic panswowy nadzor nad tym aby nie wywiezli kopalnianych maszyn na zlom.Gornicy najpierw sami sie pozbeda setek nierobow /zwiazkowcow i urzedasow/ z cieplych biur wystarczy im tabelowa do wyplat,bhpowiec do nadzoru i szkolen a wszelkich specjalstow do spraw niepowaznych pogonią,Najma prawdziwych menedzerow od sprzedazy i niech kopia. Bedzie sprzedaz bedzie wyplata.Zlikwiduja 14 15 i inne nastki.Dadza rade.Ale zwolnic te czapy biale ktore tylko pierdza w stolki za potezne pieniadze
 • ~Aboj
  (2015-01-13 10:54)
  Ceny ropy, węgla i gazu spadają Ale w Bydlackiej złodziejskiej republice Matołów nie tanieje prąd ogrzewanie i paliwo. Świnie dbają tylko o własne koryto roboli mają w dupie bo mamy słabe związki .Już dawno powinni zrobić strajk generalny
 • ~Zenek
  (2015-01-13 11:00)
  Panie Schetyna wasza logika wszystko pozamykać a wy zgasicie światło i dyla do Brukseli Wasze konta tez napełnione przyszłość martwic się nie musicie Tusk nas juz sprzedał za swoje stanowisko i dobrze wiedział jak sie przypodobać Niemcom którzy u nas chca budować kopalnie wiec konkurecja musi być zlikwidowana tak jak stocznie
 • ~Zenek
  (2015-01-13 11:00)
  Panie Schetyna wasza logika wszystko pozamykać a wy zgasicie światło i dyla do Brukseli Wasze konta tez napełnione przyszłość martwic się nie musicie Tusk nas juz sprzedał za swoje stanowisko i dobrze wiedział jak sie przypodobać Niemcom którzy u nas chca budować kopalnie wiec konkurecja musi być zlikwidowana tak jak stocznie
 • ~Robnad
  (2015-01-13 12:10)
  pytek2015-01-13 10:40

  "Dlaczego 15 mld rocznie dajemy dobrowolnie na Watykan? "

  odkąd to 1.8 miliarda równa się 15 miliardom, i co znaczy dajemy?

  co do reszty, to tez nieźle bredzisz.

  jak już jesteś ciekawy, kto pozwolił na dojenie kopalń przez spółki wyrosłe na jej majątku, tak że węgiel opuszczający bramę kopalni jest "odpowiednio" droższy, wbij sobie do przeglądarki SLD.
  kto zaś uratował swoje stocznie olewając Brukselę, a doprowadził do upadku naszych przy pomocy swojego rezydenta, i komu na rękę upadek polskich kopalń, to też sobie wbij, i przy okazji do głowy.
 • ~obserwator
  (2015-01-13 12:27)
  Po ośmiu latach "rządów" tej koalicji, trzeba wybrać nową opcję. GORZEJ NA PEWNO JUŻ NIE BĘDZIE !!!
 • ~Zaski
  (2015-01-13 12:48)
  Powscy ministrowie sprawili, że poziom życia przeciętnego Polaka z każdym rokiem się pogarsza. Ale wciąż z uporem wmawiają nam, że to oni mają najlepsze recepty, a Kaczyński to "be". Nie potrafią zrozumieć, że nie Brukselska racja stanu a Polska jest dla Polskiego Rządu najważniejsza. A to właśnie doskonale rozumieli zawsze Kaczyńscy. I Bruksela jeśli pozwala dla Niemiec i Francji dotować niektóre sektory gospodarki to i dla Polski ma psi obowiązek pozwolić. Ale tego trzeba żądać. PO jednak tego nie potrafi. Za to potrafi słuchać, wcześniej Moskwy, teraz Brukseli, ale słuchać. I wykonywać ich antypolskie polecenia po których to Polakowi żyje się coraz gorzej we własnym kraju. Bo Polak ma być robolem i nie ma prawa myśleć. Dokładnie taki ma być jak wyborcy Platformy. Pozdrawiam więc pozostałych.
  Fruzia, ucz się. Ucz się i to szybko.
 • ~Robnad
  (2015-01-13 12:56)
  pytek2015-01-13 10:40

  jeszcze jedno moronie.

  to tak, jak z energią odnawialną.

  Parada Oszustów nie zainwestuje w geotermię, chociaż mamy naprawdę dobre "złoża", a POzwala na inwestowanie w wiatraki niemieckie, które tam idą na złom
  pain no gain?.
 • ~Robnad
  (2015-01-13 12:57)
  pierwszy raz widzę Shreka bez garnituru zębów sztucznej szczęki od ucha do ucha.
  musi być kiepsko
 • ~gos
  (2015-01-13 16:10)
  Schetyna "krawiec" powiedzial o wiedzial.Dmuchal caly czas w POwska "ferajne" a teraz powoluje sie na wypowiedz takiego samego cwaniaka jak on Tuska.

  Teraz widac jaka to "sitwa"w calym tego slowa znaczeniu.Teraz zaczyna sie krytyka jednego lepszego od drugiego.
 • ~Nvt.
  (2015-01-13 17:13)
  Osly jak dwa razy wybraliscie obco-krajowcow do rzadzenia krajem no to niema was co zalowac.
 • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
  (2015-01-13 17:18)
  - Rosja wprowadza CŁA i zakaz importu na jabłka, mięso, agd, chemię = TO DOBRZE
  - POlska wprowadza cła i zakaz importu węgla = TO ŹLE

  Komu służą polscy POlitycy?
 • ~Jan z Poznania
  (2015-01-13 17:36)
  Górnicy nie dajcie się tym oszustom. Rząd PO PSL powinien przestać istnieć. Według ich kalkulacji ma być tak jak ze stoczniowcami i marynarzami którzy muszą podejmować pracę na obcych statkach. A wy macie być robolami we własnym kraju i fedrować w kopaniach przejętych przez obcy kapitał. A wasze żony i dzieci mają być bezrobotni. A śląskie miasta mają być wymarłe.
  Na waszej krzywdzie rząd PO PSL ogłosi sukces załatania dziury budżetowej niezbędnej do wprowadzenia EURO.
 • ~Kefir
  (2015-01-13 18:11)
  Ojoj, nie ociąłem paznokci na konferencje i szybciutko musze obgryść zanim ktoś zauważy. :)
 • ~znawca
  (2015-01-13 18:36)
  Pani Kopacz nie dorosła do piastowania najwyższych stanowisk . Brak jej doświadczenia , charyzmy i intuicji oraz ma złych doradców . Nie powinna być premierem rządu w III RP. Zresztą ma społecznie pożyteczny i szanowany zawód lekarza i powinna do niego jak najszybciej wrócić !!!
 • ~Klara
  (2015-01-13 18:40)
  Śmioszek -Schetyno ma talent ale do suszenia ząbków to mu zostało PO TUSKOCIARNI