Andrzej Duda podkreślił, że w każdym normalnym państwie władza się zmienia i przechodzi w ręce odmiennych opcji politycznych. - To, że te wybory przyniosły tak zdecydowaną zmianę na polskiej scenie politycznej, także jest świadectwem demokracji. Świadectwem bardzo ważnym, zwłaszcza jeżeli weźmiemy kontekst wcześniejszych wyborów samorządowych, co do których nie tylko mieliśmy, ale dzisiaj mamy wiele wątpliwości - stwierdził prezydent. Nie sprecyzował jednak, o jakie wątpliwości chodzi.

Reklama

Przebieg wyborów samorządowych, które odbyły się jesienią 2014 roku, był powszechnie krytykowany. Na oficjalne wyniki wyborów czekaliśmy tydzień w związku z awarią systemu informatycznego, który miał służyć zliczaniu głosów. Zamieszanie skończyło się wymianą składu Państwowej Komisji Wyborczej, a także zmianami w Krajowym Biurze Wyborczym. Więcej o przyczynach problemów i nieprawidłowościach przy zamawianiu i wdrażaniu systemu pisała w dziennik.pl i DGP Sylwia Czubkowska. Czytaj:

Andrzej Duda w swym wystąpieniu dziękował również przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej, a także całej PKW, za sprawne przeprowadzeni wyborów tak prezydenckich i parlamentarnych. Podkreślił, że w przypadku żadnych z nich nie pojawiły się poważniejsze zarzuty dotyczące ich przebiegu.

Prezydent zabrał głos w czasie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Po nim wystąpiła Ewa Kopacz, która podała swój rząd do dymisji.