Reklama

Za odrzuceniem dokumentu głosowało 12 posłów PO i Nowoczesnej, 7 posłów, głównie z formacji Kukiz'15, było przeciw, a 9 z PiS wstrzymało się od głosu.

W dokumencie wzywano rząd premier Beaty Szydło do zmiany stanowiska Polski w sprawie imigrantów. Posłowie Kukiz'15 domagali się, by Polska odmówiła przyjęcia "narzuconych przez Komisję Europejską kwot imigrantów".
Przeciwko temu sformułowaniu protestowała część posłów. Były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski z PO argumentował, że niewykonanie decyzji o przyjęciu imigrantów może prowadzić w ostateczności do zawieszenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Z kolei szef komisji Piotr Naimski z PiS powiedział, że projekt uchwały wyraża intencję, którą on sam podziela. Jednak - jak dodał - projekt powinno się napisać na nowo ze względu na nieścisłości merytoryczne.

Natomiast Robert Winnicki z Kukiz'15 mówił, że to Komisja Europejska narzuca kwoty imigrantów, a uchwała dawałaby rządowi większą legitymację do "asertywnego i podmiotowego" zachowania się wobec kryzysu migracyjnego.