Posłanka PO, Krystyna Skowrońska jest zdziwiona informacją wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Rozmówczyni IAR powiedziała, że wicepremier nie wspominał o tych problemach podczas ubiegłotygodniowego spotkania z posłami. Przedstawicielka opozycji nie wie, skąd pochodzą te informacje i dodaje, że trzeba je sprawdzić. Zapewnia też, że Platforma Obywatelska zostawiła system wydawania unijnych pieniędzy w dobrym stanie.

Reklama

Pieniądze pochodzą z poprzedniego budżetu UE na pata 2007-2013. Kraje członkowskie muszą je wydać do końca 2015 roku. Polska chciała przedłużyć ten okres o 3 do 6 miesięcy, ale nie uzyskała na to zgody Brukseli.

Program naprawczy zaproponowany przez rząd zakłada między innymi zwiększenie maksymalnego dofinansowania środkami europejskimi do 85 procent inwestycji. Administracja chce zwiększyć też zaliczki wypłacane wykonawcom poszczególnych przedsięwzięć czy inwestycji. Resort rozwoju zapowiada też szybsze rozliczanie faktur z Brukselą czy tak zwaną nadkontraktację. Chodzi o wydanie większych pieniędzy niż te zapisane pierwotnie w poszczególnych programach.