Temat nieporozumień między Ruchem Kukiz'15 a narodowcami (kilku z nich wchodzi w skład klubu Kukiz'15) jest pokłosiem opublikowanego w czwartek w internecie nagrania, na którym lider Kukiz'15 Paweł Kukiz w nieparlamentarnych słowach mówi o działaczu Ruchu Narodowego Arturze Zawiszy.

Reklama

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w piątek PAP, że spekulacje o wyjściu posłów o poglądach narodowych z klubu Kukiz'15 są "absurdalne". Dodał, że rozmawiał z wieloma posłami klubu o poglądach narodowych i żaden z nich nie poczuł się urażony słowami Kukiza.

Według Kuleszy, ujawnione taśmy Kukiza nie są żadną rewelacją, czy nowością. Niechęć Kukiza do Artura Zawiszy jest znana, nie bez powodu nie znalazł się on na naszych listach wyborczych. Nie jest też nowością niechęć Kukiza do antysemityzmu, czy rasizmu - zaznaczył.

Robert Winnicki pytany na piątkowej konferencji w Sejmie, czy Kukiz'15 i Ruch Narodowy "mają jeszcze wspólne fundamenty" powiedział, że będzie to oceniane przez zarząd, prezesa i radę polityczną Ruchu, która zbierze się w sobotę.

Podkreślił jednocześnie, że deklaracja wiceszefa klubu Kukiz'15 Marka Jakubiaka, iż cały klub "jest za utrzymaniem obecnej ustawy aborcyjnej" jest wbrew ustaleniom zawartym przed wyborami parlamentarnymi. Zgodnie z nimi - tłumaczył Winnicki - w sprawach światopoglądowych klub, jako całość miał nie zabierać stanowiska, a posłowie mieli mieć wolność wypowiedzi. To jest kompromis, na który my się zdecydowaliśmy, zawierając tę koalicję - oświadczył.

Reklama

Według Winnickiego działacze Ruchu Narodowego nie godzili się być w klubie, który wypowiada się przeciwko tematom ważnym z punktu widzenia "idei narodowo-katolickiej".

Dopytywany, czy takich różnic ideowych jest więcej Winnicki odpowiedział, że "będzie to stwierdzone w najbliższych dniach". Są to niepokojące sygnały, które dają do myślenia. Na innych zasadach zawiedliśmy umowę tworzącą tę wielośrodowiskową koalicję, jaką miał być klub Kukiz'15 - mówił Winnicki.

Wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak poinformował PAP, że Rada Polityczna Ruchu rozpocznie się w sobotę o godz. 12. w Sejmie.