Przed południem podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że otrzymał zaproszenie od marszałka Sejmu na spotkanie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Ma się ono odbyć we wtorek o godz. 16.

Reklama

Rafał Grupiński podczas briefingu w Sejmie poinformował, że takie zaproszenie jeszcze nie wpłynęło do Platformy Obywatelskiej. W jego ocenie spotkanie u marszałka Sejmu to odpowiedź na inicjatywę liderów opozycji, którzy w sobotę zaprosili przedstawicieli PiS i Kukiz'15 na spotkanie w środę o godz. 15. Tego rodzaju wyścig na zaproszenia nas nie interesuje - mówił poseł PO. Dodał, że opozycja podtrzymuje swoje zaproszenie. W tej sprawie nic się nie zmieniło - oświadczył Grupiński.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że warunkiem kompromisu PO w sprawie TK jest kwestia opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego (z 9 marca br. - PAP) przez premier Beatę Szydło i przyjęcie ślubowania od trzech sędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W tej sprawie jesteśmy zdecydowani, aby wymóc to wreszcie na rządzących, co jest literą konstytucji i innych przepisów prawa - podkreślił poseł Platformy.

Zwrócił ponadto uwagę, że zaproszenie od marszałka Sejmu powinno zawierać jakieś wstępne informacje na temat tego, czy w ogóle będzie o czym rozmawiać.

W sobotę podczas wspólnej konferencji prasowej w Sejmie szef PO Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosili szefów wszystkich partii parlamentarnych na środę na godz. 15 na spotkanie w sprawie rozwiązania sporu wokół TK.