Pieniądze już trafiły na ich konta.

Reklama

- Od maja dostaję na prowadzenie biura poselskiego nie 12.150 zł, ale 13.200 zł - przyznaje w rozmowie z dziennik.pl Tomasz Głogowski, wiceprzewodniczący Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Przypomina, że wzrost ryczałtów uwzględniono w budżecie Kancelarii Sejmu na ten rok i "w zasadzie był on możliwy od początku roku". - Proces uchwalania budżetu jednak trochę trwał i dopiero w dalszej kolejności rozporządzenie w tej kwestii mogło zostać podpisane przez marszałków Sejmu i Senatu - mówi.

Bo budżet biura się nie dopinał

O więcej pieniędzy na swoją działalność posłowie wnioskowali rok w rok. Bo - jak tłumaczyli na posiedzeniach komisji: finansów i regulaminowej - budżet często im się nie spinał. Po opłaceniu czynszów za wszystkie prowadzone przez siebie biura poselskie brakowało na przykład na rachunki za media czy pensje pracowników.

Parlamentarzyści podnosili też, że średniej płacy pracowników biur - a ta wynosi 2,7 tys. złotych brutto - bliżej do płacy minimalnej (1,8 tys. złotych brutto) niż średniej krajowej (4,1 tys. złotych brutto). Ich praca jest trudniejsza i wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy, jak zastrzegali przy tym jedni, podczas gdy inni mówili, że tu pracownik nie zajmuje się jedną działką, jak w urzędzie, ale musi być zorientowany w przeróżnych tematach.

Inne rozwiązania także są możliwe

Nic więc dziwnego, że rozważane są także inne pomysły na finansowe wsparcie pracy posłów. Uzależnienie ryczałtów od wysokości pensji minimalnej (miałoby być jej pochodną, na obecnym etapie bliższych informacji nie ujawniono) czy opłacanie co najmniej jednego etatu w ramach biura poselskiego bezpośrednio z budżetu Kancelarii Sejmu - to tylko kilka z nich. Ostatnia propozycja zakłada również, że pracownik biura byłby zatrudniany i zwalniany przez parlamentarzystę, a nie Kancelarię Sejmu.

- To bardzo wstępne rozmowy, w zarys projektu jeszcze się nie przekuły - zastrzega przedstawiciel komisji regulaminowej. - Trudno powiedzieć, czy i kiedy jakakolwiek decyzja zostanie podjęta - kwituje.

Reklama