Jesteśmy w dialogu z KE od dłuższego czasu, to jest dobry dialog, konstruktywny - podkreśliła szefowa rządu na wspólnej konferencji prasowej z Timmermansem. Dodała, że rozwiązanie sporu wokół TK jest dla niej priorytetowy ze względu na dobro funkcjonowania polskiego państwa.

Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które już zostały przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby przede wszystkim doprowadzić do tego, by Trybunał mógł spokojnie funkcjonować, ażeby pracował transparentnie i ażeby to wszystko służyło polskiemu państwu. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które są wokół tego tematu zaangażowane, to jest odpowiedzialność sił politycznych w Polsce - zaznaczyła.

Jak zadeklarowała premier Szydło, jest w tej chwili wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej, ze strony rządu.

Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół Trybunału, mają nie tylko wypełnić zasady demokratycznego państwa prawa, ale również uznajemy, że chcemy, żeby jak najbardziej wypełniały zasady praworządności. Stąd nasza troska o to, aby wszystkie strony, które wokół TK są zaangażowane, które w tej chwili w tym sporze uczestniczą, ażeby przyjęły takie rozumowanie i ażeby poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa, polskich obywateli - dodała.

Wizyta Timmermansa dotyczy prowadzonej przez KE wobec Polski procedury ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.

Intensywne konsultacje między Komisją Europejską a stroną polską

W spotkaniu premier Szydło z wiceprzewodniczącym Timmermansem uczestniczył też wiceszef MSZ Konrad Szymański. Rano mówił on, że jest już blisko porozumienia w znalezieniu rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom ustrojowym i prawnym większości parlamentarnej i rządu, a zarazem spełniającym w najwyższym stopniu kryteria rządów prawa.

Jak poinformował Szymański, w ostatnim czasie trwały intensywne konsultacje między Komisją Europejską a stroną polską. Zaznaczył, że KE nie jest tu stroną sporu, lecz "uczestnikiem, który przedstawia swoje opinie i rekomendacje".

Rzeczniczka KE Mina Andreewa informowała przed spotkaniem, że w Warszawie Timmermans zamierza "kontynuować konstruktywny dialog i poszukiwać rozwiązań" sporu o Trybunał Konstytucyjny.

Rzecznik KE Margaritis Schinas zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli, że Timmermans podczas wizyty w Polsce spotka się także z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Schinas poinformował, że można oczekiwać, iż w środę wiceprzewodniczący KE zda komisarzom relację ze swych rozmów w Polsce na temat kryzysu wokół TK. Dodał jednocześnie, że nie spodziewałby się "czegoś więcej niż relacji".

Rzecznik wskazał, że w środę na posiedzeniu KE nie będzie jej szefa Jean-Claude'a Junckera, który wyjeżdża na szczyt G7 do Japonii. Dlatego nie oczekiwałbym czegoś więcej niż przedstawienia relacji - dodał, pytany, czy tego dnia można oczekiwać decyzji w sprawie opinii na temat praworządności w Polsce.

Od stycznia Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.