Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie maja na największe poparcie mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość - 36 proc. Od poprzedniego badania, które CBOS przeprowadził między 5 a 12 maja poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty proc. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej pozostało bez zmian i wynosi 16 proc.

Reklama

Od poprzedniego badania wśród respondentów zdecydowanych na udział w wyborach parlamentarnych o 4 punkty proc. zmniejszył się odsetek zwolenników Nowoczesnej. Obecnie wynosi on 14 proc. O 2 punkty proc. spadło poparcie dla ruchu Kukiz’15. Na tę formację chce obecnie głosować 6 proc. respondentów zdecydowanych na udział w potencjalnych wyborach parlamentarnych.

W drugiej połowie maja w sondażu CBOS wynik pozwalający na przekroczenie progu wyborczego - 5 proc. - uzyskało też Polskie Stronnictwo Ludowe (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu). Jak zauważa pracownia, jest to pierwszy raz od wyborów parlamentarnych, kiedy ludowcom udało się przekroczyć próg wyborczy.

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w badaniu 58 proc. badanych (od poprzedniego sondażu spadek o 9 punktów proc.). Na pewno do urn wyborczych nie poszłoby, według własnych deklaracji, 26 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty proc.). Od poprzedniego pomiaru zwiększył się też odsetek badanych wahających się, czy iść na wybory parlamentarne (z 12 proc. do 16 proc.).

Reklama

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 18–29 maja 2016 roku na liczącej 932 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.