W sondażu CBOS na czele rankingu poparcia partii politycznych, z dużą przewagą nad konkurentami, sytuuje się Prawo i Sprawiedliwość – na jego kandydatów do Sejmu chce głosować 35 proc. zdeklarowanych wyborców; to o jeden punkt proc. mniej w stosunku do ostatniego badania z drugiej połowy maja.

Reklama

Notowania obu najważniejszych ugrupowań opozycyjnych utrzymują się natomiast na podobnym poziomie – PO popiera obecnie 15 proc. (spadek o jeden punkt proc.), a Nowoczesną Ryszarda Petru – 14 proc. potencjalnych wyborców (poparcie bez zmian).

CBOS wskazuje ponadto, że po okresie słabszych notowań ruchu Kukiz’15 poparcie dla tej formacji wzrosło do 9 proc. (to o 3 punkty proc. więcej niż w drugiej połowie maja).

Reklama

Do Sejmu weszłoby jeszcze SLD z 5 proc. poparciem (o 1 punkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Progu wyborczego nie przekroczyłoby za to PSL (2 proc. poparcia; o 3 punkty proc. mniej niż ostatnio). Zbyt mało zwolenników, by wprowadzić swych przedstawicieli do Sejmu mają obecnie także: Partia Razem oraz ugrupowanie KORWiN (po 3 proc.) - obie wartości bez zmian.

Reklama

Według CBOS, zainteresowanie udziałem w hipotetycznym głosowaniu wyraża obecnie 64 proc. badanych (o 6 punktów więcej niż poprzednio).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) w dniach 2–9 czerwca 2016 roku na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski; preferencje partyjne wyliczono na próbie 640 osób.