Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.

Reklama

Prezydent Duda podczas oświadczeń dla prasy podkreślił, że wizyta ta pokazuje jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym.

Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego - zaznaczył Duda. Mówił o porcie w Gdańsku, bo - jak zaznaczył - tam mamy terminal dużych głębokości i może się tam odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza.

Xi Jinping: Polska może odgrywać ważną rolę w połączeniu Chin z Europą

Polska może odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą; rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji - powiedział przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Xi Jinping podkreślił, że jest to pierwsza od 12 lat państwowa wizyta przewodniczącego Chin w Polsce. Celem mojej wizyty jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umocnienie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju - powiedział.

Zaznaczył, że rozmowa z prezydentem Dudą była "przyjazna i udana". Osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich oraz w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania - oświadczył.

Przewodniczący ChRL przypomniał, że zostało podpisane wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a Chinami. Zgodziliśmy się, że obie strony powinny stymulować długoterminowy i stabilny rozwój relacji dwustronnych w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i obopólnej, korzystnej współpracy - powiedział.

"Doszliśmy do porozumień w sprawach sformułowania założeń chińsko-polskiego planu współpracy, utworzenia komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej, rozwoju obszarów łączności i informacji, wzmocnienia inwestycji w zakresie infrastruktury i logistyki" - dodał.

Xi Jinping zaznaczył, że po południu wspólnie z prezydentem Dudą symbolicznie otworzy linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Mówił o dużym znaczeniu Polski w połączeniu Chin z Europą. "Jestem przekonany, że Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą. Rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji" - podkreślił.