Wniosek jest gotowy, podpisany i wyślemy go dzisiaj, a adresat dostanie go w poniedziałek - poinformował w rozmowie z WP Sławomir Nitras, poseł Platformy.

Reklama

Podobny wniosek otrzyma także prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Pierwszą osobą, która może wystąpić do sądu o delegalizację stowarzyszenia ze względu na propagowanie i odwoływanie się do ideologii faszystowskiej, jest prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. ONR działa w formie stowarzyszenia, które jest zarejestrowane w Częstochowie. Dlatego wnioskujemy równolegle też do prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka, który również ma prawo do wystąpienia do sądu o delegalizację - tłumaczy parlamentarzysta PO.

- Wnioskujemy, bo jesteśmy zdziwieni bezczynnością obu panów, a w szczególności prokuratora generalnego. Wydaje nam się, że wydarzenia ostatnich dni nie pozwalają stać obojętnie i patrzeć na to, co się dzieje - mówi Nitras, odnosząc się do niedawnych incydentów z udziałem ONR.

Pod wnioskiem Platformy podpisało się czworo parlamentarzystów: Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski, Cezary Tomczyk. Posłowie wymienili w nim incydenty z udziałem ONR, które w ich opinii noszą znamiona naruszeń przepisów kodeksu karnego. W piśmie podkreślono, że tego rodzaju zdarzenia "miały miejsce praktycznie na terenie całego kraju".