Były minister obrony narodowej Bogdan Klich (PO) ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że decyzja MON w sprawie ograniczenia zaangażowania polskiej armii w Eurokorpusie to dowód na to, że PiS chce odsuwać stopniowo Polskę od centrum Europy.

Reklama

MON podało we wtorek, że Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu, zachowując status państwa stowarzyszonego oraz, że stopniowo - w perspektywie 3-4 lat - zredukuje swój wkład w tej jednostce. Resort dodał, że decyzja w tej sprawie ma związek ze zwiększeniem obciążeń dla sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie.

Poseł PO Cezary Tomczyk przekonywał, że Macierewicz realizuje plan systematycznego niszczenia polskiej armii, a jego działania zagrażają bezpieczeństwu Polski. Dlatego - jak poinformował - zgodnie z art. 161 Regulaminu Sejmu, Platforma składa wniosek do Komisji Obrony Narodowej o przeprowadzenie nadzwyczajnej kontroli w resorcie obrony.

Skończył się czas na apele, na pozorowane działania ze strony prezydenta, jest czas na realne działania opozycji - podkreślił.

Art. 161 Regulaminu Sejmu stanowi, że w sprawach związanych z wprowadzeniem w życie i wykonywaniem ustaw i uchwał Sejmu, właściwe komisje przeprowadzają kontrole. Prezydium Sejmu określa ogólne zasady przeprowadzania kontroli, natomiast komisja przeprowadzająca kontrolę określa zakres oraz sposób jej przeprowadzenia.