Żeby zmienić konstytucję w referendum, trzeba najpierw... zmienić konstytucję [OPINIA KONSTYTUCJONALISTY]

| Aktualizacja:

Jeśli referendum miałoby zmienić konstytucję, najpierw potrzebne byłyby zmiany procedury przewidzianej w obecnej konstytucji; jeżeli chodzi tylko o opinię obywateli, wystarczy sondaż - ocenił po środowym wystąpieniu prezydenta konstytucjonalista Ryszard Piotrowski.

wróć do artykułu
  • ~Mikmak
    (2018-06-15 06:35)
    PiS nie może zmienić teraz konstytucji, nie ma większości konstytucyjnej, to się pyta. Jak będzie miał to zmieni i pytał się nie będzie. To czysta manipulacja!
  • ~lolok
    (2017-05-04 19:28)
    to ty jestes miernotą , to ty wyjedz z kraju
  • ~Wiecznie Żywy.
    (2017-05-04 16:39)
    Ci nie chcą zmiany w konstytucji, to uwielbiają Cyrograf Okrągło Stołowy, bo niestety ale on bardzo im służy, a dla nich Lenin jest wiecznie żywy.
  • ~tolek
    (2017-05-04 09:58)
    obywatele naród w referendum powie czy zmienić konstytucję i jak ją zmienić bo władza należy do narodu bo tak jest w konstytucji a nie dla pieniaczy i donosicieli którzy życzą żle polsce , zbierzemy podpisy o zmianę konsrytucji i sejm większością głosów powie czy chce referendum ,jeżeli jest łamana konstytucja to proszę dać przykłady , bo za rządów po i psl może tak.
  • ~Z TĄ KONSTYTUCJĄ RADZIŁBYM BARDZO UWAŻAC!
    (2017-05-04 05:50)
    ZWŁASZCZA, ŻE PRAWIE ŻADEN POLAK JEJ NIE ZNA! - ani tej obecnej - ani tej przedwojennaj! ////////// 1) Państwo Polskie jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli. ///////////// 2) Wskrzeszone walką i ofiarą najlepszych swoich synów ma być przekazywane w spadku dziejowym z pokolenia na pokolenie. ////////////// 3) Każde pokolenie obowiązane jest wysiłkiem własnym wzmóc siłę i powagę Państwa. ///////////// 4) Za spełnienie tego obowiązku odpowiada przed potomnością swoim honorem i swoim imieniem. ---------------- Prosto i dobitnie, jasno i wyraznie! HONOR I OJCZYZNA! Nawet Boga sie tu nie wzywa nadaremno! ----------------- Tak brzmi artykuł 1. z prawomocnej USTAWY KONSTYTUCYJNEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 23 kwietnia 1935r
  • ~Toż to dyrdymały i wodolejstwo...
    (2017-05-04 05:43)
    "...równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponadtysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy..." Nauczyciel w gimnazjum by powiedział: - "Siadaj, dwa!". ------------------------ A TO JEST - O WSTYDZIE - TAK ZWANA PREAMBUŁA TEJ NIESZCZĘSNEJ PODPISANEJ PRZEZ KWACHA "KONSTYTUCJI"!!!
  • ~Ja rozumiem, że Pan Prezydent - jako prawnik
    (2017-05-04 05:34)
    - może mieć pewien kłopot ze zmianą opony w swoim służbowym samochodzie i zapewne dlatego wybrał się na studia prawnicze - ale chyba z zainicjowaniem procesu zmiany jakiegokolwiek wymagającego natychmiastowej zmiany "prawa" uchwalonego przez POprzednią ekipę nie powinien mieć najmniejszego problemu! Nie powinien też mieć najmniejszych trudności z dostrzeżeniem wadliwości takiego "prawa"!!!
  • ~anty pis
    (2017-05-04 01:30)
    "Stróż żyrandola" klepie co mu nakazują na Nowogrodzkiej Bez składu i ładu byleby gadać Faciu ile razy złamałeś istniejąca najwyższy akt prawny aby wygłaszać swoje "złote myśli"
  • ~Sławek K
    (2017-05-03 23:32)
    Chce zmienić Konstytucję, bo w tej już nic do złamania nie zostało!
  • ~kuciap
    (2017-05-03 23:15)
    360 chlopa ma prawo zmienic konstytucje, a 35 mln obywateli moze sie w d.. pocalowac. Ale konstytucja.
  • ~Brawo Prezydent Duda
    (2017-05-03 21:51)
    PO wpisach gebelsowcow widac jak sie obawiaja zmiany konstytucji ,Czyzby juz dostali rozkazy z Berlina ,? Narod zadecyduje o zmianie a ze jest taka potrzeba widza to wszyscy z wyjatkiem tych ,ktorzy tworza totalna opozycje ,
  • ~natan
    (2017-05-03 21:11)
    Ala ja bardzo proszę, żeby pand dr prawa Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego podał konkretnie, które artykułu konstytucji mu się nie podobają i dlaczego i jak chce je zmienić, bo ja nie rozumiem o co chodzi.
  • ~Suma wszystkich strachów der Prezika
    (2017-05-03 20:47)
    Silentium mołojcy. Zmienimy Konstytucję, zmienimy. Dopiszemy nazwę PIS i jego ideologię w poczesne miejsce. Do XIII artykułu.
  • ~pj63
    (2017-05-03 19:40)
    Piotrowski zaznaczył zarazem, że "jeżeli celem referendum ma być zapoznanie się z opinią obywateli na temat konstytucji, to w takim razie wystarczy przeprowadzenie odpowiednich badań sondażowych". Ale której sondażowni Piotrowski? Której wynik miałaby być wiarygodny? Podpowiem ci matole. Żadnej!!
  • ~Myk
    (2017-05-03 19:20)
    PiS idzie drogą Orbana i w następnych wyborach zdobędzie większość Konstytucyjną i zrobi co będzie chciał - i żadne żale opozycji w tym PiS-owi nie przeszkodzą.
  • ~Docieklwy
    (2017-05-03 19:04)
    Z tego wywodu zrozumiałem, że jeżeli 90% narodu/ przy frekfencji 100%/ opowie się w referendum za wyrzuceniem obecnie obowiązującej Konstytucji do kosza- to nieważne bo tą napisali TW i UB?
  • ~kaz
    (2017-05-03 18:35)
    Ale postkomuniści nas urządzili. Mamy ich konstytucję na wieki.
  • ~W
    (2017-05-03 18:06)
    Brawo! referendum to najwyższa forma demokracji! Tylko PO-SLD-Nowoczesne i inne nowotwory złośliwe chcą utrzymać starą post komuszą konstytucję w obecnym stanie aby dalej kraść!
  • ~zyx
    (2017-05-03 17:41)
    Już manipulujecie. Referendum ma dotyczyć tego , czy obecną konstytucję zachować czy ją zmienić - a nie konkretnych zmian. "Eksperci" będą dwoić się i troić, żeby odwrócić uwagę od istoty sprawy i skierować przeciw inicjatywie referendum . Czego się tak niektórzy boją?
  • ~Al
    (2017-05-03 16:54)
    PO TYCH WPISACH WIDAC STRACH NIEMCOW Z PO, KODOMITOW, WSI I SB PRZED ZMIANA KONSTYTUJI. WIADOMO ZE TA ISTNIEJACA CHRONI WASZE INTERESY.