Działania mają na celu załagodzenie kryzysu, jaki pojawił s ię w relacjach polsko - chińskich po zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Chińczyka Weijinga W. i byłego ważnego funkcjonariusza ABW Piotra D. Są oni podejrzani o szpiegostwo - podkreśla RMF.FM.

Reklama

ABW 11 stycznia zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. To były oficer ABW i jeden z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei. Sąd zdecydował o aresztowaniu ich na trzy miesiące.

Zatrzymanie Chińczyka Weijinga W. to była kolejna akcja na świecie wobec koncernu Huawei. Gigant telekomunikacyjny jest od lat uważany za zagrożenie w związku z bliskimi powiązaniami z rządem Chińskiej Republiki Ludowej. Huawei odrzuca te oskarżenia.

Spotkanie ma dotyczyć konkretnych tematów: wyjaśnienia, że Polska nie zgadza się na szpiegowanie, ale jednocześnie podkreślenia, że zależy nam na realizacji planowanych wspólnych projektów. Chodzi głównie o budowę Centralnego Portu Komunikacyjne w Baranowie oraz przekop Mierzei Wiślanej.

Reklama

RMF.FM ustaliło, że wczoraj po południu w kancelarii premiera był ambasador Chińskiej Republiki Ludowej. Rozmowa miała dotyczyć właśnie zorganizowania wizyty szefa tamtejszego MSZ.