Kaczyński o taśmach: Teza, że ta sprawa ma związek z ustawą o partiach, to bezczelna manipulacja

| Aktualizacja:

Nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią, to dwie oddzielne instytucje; poseł i szef partii ma prawo być szefem rady fundacji - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnia "Sieci", którego fragmenty opublikowano na portalu wPolityce.pl.

wróć do artykułu
  • ~prawozna
    (2019-02-09 20:12)
    ja uwazam ze 90 % komentarzy to napisaly dzieci ,dzieci ktorym nagle zabrano zabawki,frustracja jest duza a w tych komentarzach humanistyczne dno.
  • ~miłosnik
    (2019-02-09 20:05)
    czas kończyć, emerytura. A my Narodzie pamiętajmy i uczmy się. Uważam, że należy wprowadzić karną odpowiedzialność dla każdego posła za skutki rządzenia , decyzji, swojej "mądrości ".
  • ~ela
    (2019-02-09 19:52)
    Kocham Kaczynskiego.
  • ~jarek
    (2019-02-09 19:47)
    Takie coś ponoć nazywa się praniem brudnych pieniędzy. Czy się mylę?
  • ~dsf
    (2019-02-09 19:28)
    Gość z WSI prowadzi mu interesy - devoloper chciał zrobić Rosję gdzie Putin ma skromną pensję a kasy w pytkę
  • ~Sfiks
    (2019-02-09 18:56)
    Panie Prezesie nie da się wszystkiego robić samemu?!!! Albo jest się Prezesem partii rządzącej, albo Prezesem spółki deweloperskiej - trzeba coś wybrać??!!!
  • ~Szyba
    (2019-02-09 18:22)
    Jak zwykle u prezesa , winni są "ONI" !
  • ~Vox Populi
    (2019-02-09 18:15)
    Coś mi się zdaje ,że pan Jarosław sam siebie strawił i jest już tylko produktem trawienia przez nadmiar HCl w życiu . Szkoda .
  • ~Trybson
    (2019-02-09 17:58)
    są dokładnie tak rozdzielne jak Pan Kujda i jego małżonka... "panie ********* pan"
  • ~chichot na cały świat
    (2019-02-09 17:58)
    Panie Jarosławie oczywista oczywistość jedyny okrzyk jaki moge wznieść na pana częć to SANTO SUBITO !!!!
  • ~Wisła
    (2019-02-09 17:57)
    bezkarny to i bezczelny .... dług umorzony PC przypomnij sobie
  • ~JOGURT
    (2019-02-09 17:53)
    Rząd szykuje zamach na pieniądze przyszłych emerytów 13.02.2017 Rząd szykuje zamach na składki emerytalne wpłacone do ZUS. Tylko osoby, które udowodnią, że opłacały je przez 15 lat (po odliczeniu m.in. chorobowego), w przyszłości dostaną świadczenia. Pozostali ubezpieczeni, którym nie uda się uzbierać minimalnego stażu, po prostu stracą wpłacone pieniądze. "Nie możemy traktować wkładu emerytalnego jako swego rodzaju rachunku oszczędnościowego na starość”. Takie oświadczenie wiceministra pracy Marcina Zielenieckiego wywołało konsternację podczas posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej, gdy omawiano rządowy Przegląd systemu emerytalnego – Informację Rady Ministrów dla Sejmu RP (druk nr 1206). W praktyce bowiem oznacza, że osoby, które nie będą miały 15 lat składkowych, nie dostaną emerytury. Nigdy też nie zobaczą pieniędzy wpłaconych do ZUS.
  • ~Anita
    (2019-02-09 17:51)
    Kaczynskiego trzeba dotad gnoic az nie wytrzyma i powie cos co go pograzy na zawsze. Kaczynski musi odejsc bo to nie jest polak
  • ~JOGURT
    (2019-02-09 17:50)
    Deklaracja-fragment Tel Aviv 07.10.2007 Ja, Mei Bar (Brandwain) urodzony 17 października 1951 w Polsce w Warszawie zamieszkały w Izraelu w zamieszkały w Kiryot Krynicy, legitymujący się izraelskim dowodem tożsamości Nr 068452325, jako były wspólnik firmy Art.-B oświadczam pod pełną odpowiedzialnością co następuje: W czasie działalności firmy Art.-B w Polsce finansowaliśmy partię polityczną Porozumienie Centrum (PC) założoną przez braci Jarosława i Lecha Kaczyńskiego, której byli przywódcami. Obydwaj bracia Kaczyńscy w sposób wyczerpujący byli oficjalnie informowani na bieżąco o faktach finansowania ich i ich partii politycznej pochodzących z Art.-B z operacji finansowej Oscylator. Jednym z dowodów na to jest sprawozdanie złożone dnia 19 stycznia 1993 roku na ręce Marszałka Sejmu Pana Wiesława Chrzanowskiego przez Macieja Zalewskiego, ówczesnego Sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta R.P. oraz posła na Sejm R.P. W czerwcu 1991 roku na żądanie braci Kaczyńskich środki oscylatora w wysokości 17 mld PLZ (ówcześnie równowartość 1,7 mln USD zostały przekazane bezpośrednio Maciejowi Zalewskiemu w gotówce na zakup akcji spółki Telegraf przez Art.-B. Jednocześnie na konto firmy Telegraf dokonano przelew w wysokości 40 mld PLZ równowartość 4,2 mln USD na pokrycie niespłaconego kredytu udzielonego tej firmie przez Bank PBH w Krakowie. Założona we wrześniu 1990 roku Spółka Telegraf finansowała działalność partii PC kierowanej przez braci Kaczyńskich. Prezesem spółki był Maciej Zalewski. W akcie oskarżenia przeciwko Bogusławowi Baksikowi i Andrzejowi Gąsiorowskiemu i mnie cynicznie wliczono tę kwotę jako nierozliczone środki nielegalnie zagarnięte z systemu bankowego !! Oświadczam z pełną odpowiedzialnością, że firma Art.-B została oszukana przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Po braku akceptacji z naszej strony do dalszej współpracy z braćmi Kaczyńskimi oraz dalszego wykorzystywania nas do finansowania ich poczynań, nasza działalność została przez nich nagle uznana za kryminalną i niebezpieczną dla systemu działania państwa polskiego Systematyczną eksterminację firmy Art.-B za pomocą uruchomionego przez nich aparatu władzy, służb specjalnych, oddziałów antyterrorystycznych Jarosław i Lech Kaczyński traktowali jako precedens na którego przykładzie można było zobaczyć jak państwo polskie może bronić się, kiedy jest bezradne"
  • ~Azrael się zbliża
    (2019-02-09 17:45)
    Bezczelna manipulacja zaczęła się o kradzieży Księżyca przez dwóch łobuzów z Zapiecka w latach 60-tych I tak aż do AD 2019.
  • ~JOGURT
    (2019-02-09 17:41)
    Wojciech Jasiński (64 l.), minister Skarbu Państwa w rządzie PiS, skazał Polaków na najdroższy gaz w Europie! Jak to możliwe? W 2006 roku szef resortu zgodził się podpisać umowę gazową z Rosją bez dokładnej analizy dokumentu! Efekt? Do 2022 roku Polska zapłaci o około 18 miliardów złotych za gaz więcej niż inne państwa europejskie, które kupują ten surowiec z Rosji. W 2006 roku minister Wojciech Jasiński zaakceptował umowę zawierającą niekorzystną formułę cenową, a jej konsekwencje są przeogromne - mówił w rozmowie z "Super Expressem" obecny szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski (41 l.). Chodzi o wieloletni kontrakt z Rosjanami na dostawę gazu do Polski. Jasiński wyraził na niego zgodę bez dokładnego zapoznania się z jego zapisami. "Ze względu na ograniczony czas do wyrażenia opinii, MSP nie miało możliwości analizy przekazanego projektu Umowy. Niemniej (...) wyrażam zgodę na zawarcie Umowy" - można przeczytać w piśmie z 15 listopada 2006 roku, podpisanym przez Jasińskiego, które publikujemy obok. Następstwem pośpiechu i braku szczegółowej analizy skutków liczącego ok. 1000 stron kontraktu było zaakceptowanie 10-procentowej podwyżki cen gazu podyktowanej przez Rosjan. Sprawiło to, że Polska płaci obecnie dużo więcej niż nasi zachodni sąsiedzi. I choć szczegóły kontraktów gazowych objęte są tajemnicą, to szacuje się, że PGNiG płaci Gazpromowi obecnie ponad 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca. Firmy z Niemiec, Francji, Włoch czy Austrii mają dużo niższe stawki. Natomiast z wyliczeń MSP wynika, że do 2022 r., czyli końca obowiązywania niekorzystnych zapisów, wszyscy polscy odbiorcy gazu zapłacą przynajmniej o około 18 mld złotych więcej! Budzanowski (PO) chce jednak wszelkimi metodami walczyć o obniżkę! - Cena, którą płacimy Rosjanom, jest za wysoka. Dlatego w tym roku pozwaliśmy Gazprom przed Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie - mówi. Jeśli jego decyzja będzie po myśli Polski, ceny gazu mogą spaść o około 10 proc. Sam Jasiński odpiera jednak wszelkie zarzuty pod swoim adresem. - To sprawa polityczna. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Po pierwsze Rosjanie nie pozostawili nam innego wyjścia niż podpisanie tej umowy. Po drugie z treścią umowy zapoznałem się na tyle, na ile pozwoliła na to ograniczona ilość czasu - wyjaśnia "Super Expressowi" były minister. Obecnie sprawę kontraktu gazowego prześwietla Najwyższa Izba Kontroli. Raport z jej prac będzie znany dopiero na jesieni. Mikołaj Budzanowski (41 l.), minister skarbu: Przepłacamy miliardy złotych - Minister Skarbu z PiS zaakceptował umowę zawierającą niekorzystną formułę cenową, a jej konsekwencje są przeogromne. Zapisy umowy powodują, że za gaz przepłacamy kilka miliardów zł rocznie. Były minister powinien zostać rozliczony za sposób podjęcia tej decyzji. Nie wczytując się w dokument, wyraził zgodę na jego podpisanie.
  • ~viola da gamba
    (2019-02-09 17:37)
    Oczywista .oczywistość ,że pan Kaczyński nie może postąpić wbrew prawu wg jego mniemania o sobie . Tylko Tusk jest predestynowany wg Kaczyńskiego by czynić zło ? Niestety panie Kaczyński praktyka jest bezwzględna ocena cena pana Tuska jest krystalicznie czysta w przeciwieństwie do pana panie Kaczyński.
  • ~sic.
    (2019-02-09 17:31)
    Kaczynski to nikczemny czlowiek, bez honoru ... wszyscy w pisie broniacy Kaczynskiego maja nosy jak Pinokio ... klamcy ... z tego sie juz nie wykrecicie.
  • ~JOGURT
    (2019-02-09 17:27)
    Jeżeli PIS nabawi się kłopotów finansowych to Kaczyński założy nową partię a długi poprzedniej umorzy sam sobie gdy przejmie władzę. Już tak zrobił i pozostał bezkarny dzięki mafii sądowo-prokuratorskiej. Dowody? "Cztery dni po przegranych przez PiS wyborach minister skarbu Wojciech Jasiński umorzył prawie 700 tys. zł długów Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego - informuje "Gazeta Wyborcza". Była to jedyna decyzja o umorzeniu długów, jaką minister skarbu podjął w zeszłym roku. Kto wystąpił z wnioskiem o umorzenie długów PC? Nie wiadomo. W aktach sprawy nie ma takiego wniosku. Jasiński nie pamięta. Według niego to była błaha sprawa. Ale na pewno nie był to Jarosław Kaczyński. Marek Suski, poseł PiS, jeden z likwidatorów PC twierdzi, że nie wiedział, iż długi są umorzone. Nie przypomina sobie, żeby o to występował. "
  • ~JOGURT
    (2019-02-09 17:24)
    Ludzie i afery pisu I Spółka `Telegraf W 1990 roku, parę miesięcy po tym jak powstała PC, powstaje spółka Telegraf. W radzie nadzorczej tej spółki zasiadają Jarosław i Lech Kaczyńscy, Maciej Zalewski, Andrzej Urbański, Krzysztof Czabański. W ciągu dziesięciu miesięcy działalności `Telegrafu, kapitał założycielski wzrósł 150 razy i zatrzymał się na poziomie 2 milionów dolarów. Spółka miała ambitne cele, lotniska, telewizje, stacje benzynowe, wydawnictwa. Kasę `Telegrafu, zasilało wiele podmiotów, głownie państwowe: Państwowy Bank Przemysłowo - Handlowy ofiarował 11miliardów starych złotych, państwowy Budimex wykupił udziały za 9 miliardów złotych. 15 miliardów kredytu wziął "Telegraf" z państwowego Kredyt Banku , z Banku Rozwoju Energetyki 18 miliardów złotych. Baksik i Gąsiorowski twierdzą, że Art-B, przekazała spółce 57 miliardów złotych. (starych). Spółkę Telegraf podejrzewano o udział w aferze FOZZ, jakieś niejasne kontakty z dziwnym biznesmenem Pineiro i parę innych dziwnych kontaktów. Co się stało ze spółką `Telegraf? Spółka padła w niejasnych okolicznościach. Co jest najbardziej ciekawe w całej sprawie? Najbardziej ciekawe są losy założycieli i powiązanych z `Telegrafem II Fundacja prasowa Solidarność. Założona przez Kaczyńskich, uwłaszczona na majątku RSW Prasa Ksiązka Ruch, przejęła, 13 maja 1991 praktycznie bez przetargu "Express Wieczorny". Parę lat później `Express wieczorny sprzedała, za 26 miliardów złotych, plus 9,1 miliarda, co stanowiło zwrot pożyczki zaciągniętej przez Jarosława Kaczyńskiego w 1991 roku, na potrzeby kampanii wyborczej PC, partii Kaczyńskiego. Fundacja Kaczyńskiego, kupiła następna gazetę i dwie drukarnie, ponieważ podobnie jak w przypadku Telegrafu dostała od Banku Przemysłowo-Handlowego 1,2 miliarda złotych (starych). Z tym bankiem Fundację łączą osobliwe kontakty, budynki które fundacja otrzymała od skarbu państwa na wieczyste użytkowanie, swoją siedzibę miał właśnie Bank BPH, który za dzierżawę zapłacił 39,4 miliarda. Patronat BPH, nie był bezinteresowny. Nie kto inny, jak minister Siwek, członek PC, w kancelarii Wałęsy, za czasów gdy Kaczyńscy byli tam szefami, naciskał na ówczesnego prezesa NBP Wójtowicza, aby BPH został sprywatyzowany w pierwszej kolejności. Fundacja Prasowa Solidarność spłodziła wiele dziwnych spółek, znana spółkę `Srebrna, ale tez mniej znane, chociaż bardzo osobliwe przedsięwzięcie. III Towarzystwo Cargo Modlin Ten twór z Warszawską Fundacją Rozwoju Regionalnego, Fundacją Kultury w Wojsku Art-Woj oraz Fundacją Pilotów i Spadochroniarzy Gloria Victis Aeronautis, miał zbudować port lotniczy, na przejętym bezpłatnie od wojska terenie lotniska. Kaczyńskiemu i tym razem biznes się posypał, pokłócił się z Wałęsą i stracił wpływy, wypadł z gry. IV Spółka Srebrna To coś działa do dziś i zawiadują tym ludzie PiS, którzy wynajmują budynki partii PiS, te same, które zostały przekazane Fundacji Prasowej Solidarność i te same, które Fundacja wynajmowała BPH. W spółce zasiadali działacze PiS, tacy jak towarzysz, członek PZPR Jasiński i pan Lipiński jako prezes, ten od taśm Renaty Beger. Ciekawostką towarzyską jest fakt, że w radzie nadzorczej była też posłanka Szczypińska. Srebrna wygenerowała kolejne szemrane podmioty jednym z nich jest założona przez Kaczyńskiego i Dorna Fundacja Nowe Państwo, to coś z kolei wygenerowało `Srebrną media. Tak sobie chłopaki z PC żyły, uwłaszczały, kombinowały, część z nich siedziała, a co robią dziś?