Na niedzielnej konwencji Nowoczesnej dotychczasowa liderka partii Katarzyna Lubnauer złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej. Po rezygnacji Lubnauer, delegaci wybrali nowego przewodniczącego partii, został nim sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka.

Reklama

O fotel lidera partii, oprócz Szłapki, ubiegał się także poseł Krzysztof Mieszkowski. Szłapka uzyskał 66 głosów, na Mieszkowskiego zagłosowało 41 delegatów.

PAP / Wojciech Olkunik

W niedzielę w Warszawie odbywa się konwencja Nowoczesnej. Podczas zjazdu liderka partii mówiła, że zawsze uważała, że politykę powinno uprawiać się na poważnie i tak stara się postępować. - Dlatego jednak w tym miejscu należy postawić pytanie, czy mam poczucie sukcesu? Czy jestem zadowolona z miejsca, w którym obecnie się znajdujemy? Czy uważam, że powinniśmy poprzestać na osiągniętych celach? Odpowiedź jest krótka – trzy razy "nie" – mówiła Lubnauer.

Reklama

Prawda jest taka, że udało nam się przetrwać najtrudniejszy czas, że mamy reprezentację w samorządach i w Sejmie (...), ale wybory europejskie i parlamentarne przegraliśmy i jako partia i jako koalicja. Jako jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej biorę na siebie odpowiedzialność za wynik wyborczy i składam dzisiaj rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej – poinformowała.

Lubnauer podkreśliła, że rezygnuje w poczuciu, że jako przewodnicząca na trudne czasy zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby partia przetrwała kryzys.

Reklama

Gratulacje nowemu szefowi koalicyjnej partii złożył Grzegorz Schetyna. "Dziś rozpoczyna się nowy etap współpracy między Nowoczesną a Platformą. Bardzo dziękuję Katarzynie Lubnauer za cztery lata współpracy. Nowemu przewodniczącemu Adamowi Szłapce gratuluję i życzę wielu wspólnych zwycięstw i dalszej dobrej współpracy w ramach Koalicji Obywatelskiej" - napisał lider PO.

Adam Szłapka jest osobą profesjonalną i pracowitą, miał bardzo dobry wynik wyborczy i jestem przekonany, że ta nasza współpraca będzie układała się bardzo dobrze i że Nowoczesna będzie silnym partnerem w Koalicji Obywatelskiej - powiedział PAP Borys Budka. "Doceniam też profesjonalizm i pracowitość Katarzyny Lubnauer i wysiłek jaki włożyła w nasz wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej" - dodał polityk. "Cenię również to, że była w stanie poddać się tej weryfikacji" - wskazał Budka.

Dodał, że liczy na dalszą współprace w prezydium Klubu KO. "Lubnauer jest moją zastępczynią i tak się umówiliśmy, że chce dalej aktywnie brać udział w pracach klubu i za to jestem jej wdzięczny" - powiedział.

Lubnauer jest doktorem matematyki, wykładowcą i naukowcem. W 2015 r. została wybrana do Sejmu z pierwszego miejsca na liście w okręgu łódzkim. Od 2016 r. pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Nowoczesnej aż do listopada 2017 r., kiedy objęła kierownictwo partii. Od kwietnia 2017 r. do stycznia 2018 r. była przewodniczącą klubu Nowoczesnej. W 2019 r. uzyskała reelekcję startując z drugiego miejsca warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej; zdobyła 28 205 głosów.

Adam Szłapka jest politologiem. W latach 2006–2010 pełnił funkcję radnego i wiceprzewodniczącego rady miejskiej w Kościanie; od 2011 do 2015, w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego, pracował jako ekspert w Kancelarii Prezydenta. W wyborach w 2015 r. Szłapka zdobył mandat poselski startując z pierwszego miejsca na liście w okręgu kaliskim. Od 2015 r. pełni stanowisko sekretarza generalnego Nowoczesnej. W 2019 r. został wybrany do Sejmu z trzeciego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu; zdobył 51 951 głosów.