„Będziemy wspierać i wspólnie zabiegać w najważniejszych organach, agencjach i podmiotach decyzyjnych UE o to, by UE przeznaczała dla miast więcej dostępnych bezpośrednio środków” – napisano w dokumencie, który podpisali burmistrzowie Budapesztu, Pragi i Bratysławy oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Reklama

Sygnatariusze zadeklarowali, że będą koordynować wysiłki, by w politykach branżowych UE, a szczególnie w polityce spójności, pojawiały się przygotowane pod kątem miast rozwiązania w sferze ochrony środowiska, a także polityki klimatycznej, energetycznej, transportowej i gospodarczej.

Oświadczyli też, że będą się dzielić między sobą swymi najlepszymi doświadczeniami w kierowaniu miastami.

Trzaskowski podkreślił podczas konferencji prasowej, że jeśli chodzi o zabieganie o bezpośrednie fundusze UE dla miast, istnieją już konkretne propozycje. - Ta propozycja już jest na stole, żeby mała część funduszy – 8 proc. po poprawkach Parlamentu Europejskiego – mogła być używana bezpośrednio przez miasta. Olbrzymia większość funduszy – ponad 90 proc. – zostanie w rękach rządów państw członkowskich – powiedział Trzaskowski PAP.

Reklama

Dodał, że od wielu miesięcy jest już prowadzony lobbing na rzecz tej propozycji zarówno w stowarzyszeniu miast Eurocities, jak i poprzez Komitet Regionów, a dodatkową formułą będzie sojusz stolic V4.

Na pewno cztery stolice, które lobbują w tej sprawie, mogą być efektywne, zwłaszcza że my chcemy otwierać tę inicjatywę na inne miasta, które będą chciały do nas dołączyć. Rozmawialiśmy choćby z merem Berlina, rozmawialiśmy z merami innych dużych miast i stolic europejskich i jest zainteresowanie na pewno współpracą - dodał.

Trzaskowski podkreślił, że sygnatariusze paktu chcą przede wszystkim zająć się wymianą doświadczeń i realizacją wspólnych inicjatyw, m.in. na rzecz innowacyjności i walki z globalnym ociepleniem. - Chcemy zainicjować również program wymiany młodzieży oraz przedsięwzięcia kulturalne, które będę realizowane co rok w innym mieście - powiedział.

Reklama

W pakcie zaakcentowano poparcie dla zasad demokracji, wolności, równości, praworządności i praw człowieka. Podpisanie dokumentu odbyło się na założonym przez finansistę George’a Sorosa Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU), który od jesieni znaczną część zajęć przeniósł z Budapesztu do Wiednia, gdyż rząd Węgier nie podpisał odpowiedniej umowy w tej sprawie.

Burmistrzem Budapesztu jest obecnie przedstawiciel lewicowo-liberalnej opozycji Gergely Karacsony, który niespodziewanie wygrał wybory 13 października. Wcześniej stanowisko to piastował Istvan Tarlos, popierany przez koalicję rządzącą Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. Burmistrzem Pragi jest Zdenek Hrzib, a Bratysławy - Matusz Vallo.