"@protestmedykow przyjął zaproszenie #MZ i potwierdził jutrzejsze spotkanie o godzinie 14.00 w CPS Dialog w Warszawie. Dziękujemy za powrót do rozmów i chęć wygaszenia negatywnych emocji" - czytamy na Twitterze MZ.

Reklama

Zaproszenie na spotkanie wystosował również Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia. - Wczoraj odbyła się rozmowa telefoniczna z ministrem Piotrem Bromberem - zaprosiliśmy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia na wtorek, na godz. 14 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Dzisiaj dodatkowo wysłaliśmy stosowne pismo - powiedział PAP rzecznik protestujących Gilbert Kolbe.

Jak dodał, na spotkanie zaproszono ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wiceministra zdrowia Piotra Brombera. - Oczywiście zapraszamy także premiera Morawieckiego - powiedział Kolbe.

Spotkanie

O spotkanie z protestującymi medykami zaapelował w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nawet dzisiaj o 14 będziemy gotowi, żeby porozmawiać z komitetem protestacyjnym Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Proszę tym razem o nieodtrącanie wyciągniętej ręki - mówił Niedzielski.

Minister zdrowia nawiązał do sobotniego zdarzenia na terenie "białego miasteczka" przy al. Ujazdowskich. Przed południem podczas konferencji prasowej komitetu protestacyjno-strajkowego w Warszawie starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia, w wyniku którego zmarł.

Reklama

Incydent w "białym miasteczku"

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Niedzielski "złożył kondolencje i najserdeczniejsze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego mężczyzny".

Myślę, że ta sytuacja powinna wywołać refleksję, że generowanie emocji społecznych czy powodowanie sytuacji, w której emocje społeczne narastają, jest po prostu niebezpieczne. Dlatego konieczne jest, aby problemów nie załatwiać w taki sposób, w jaki próbuje się załatwiać, tylko jednak, jak od dawna namawiamy, prowadzić rozmowy przy stole, rozmawiać kuluarowo i starać się rozwiązywać te problemy bez eskalowania, bez zwiększania napięcia społecznego - powiedział minister zdrowia.

W niedzielę protestujący medycy poinformowali też o zmianie formuły działalności „białego miasteczka” na „Cichy Dyżur”. Jak powiedział PAP Gilbert Kolbe, rzecznik protestujących, zmiana formuły nie oznacza likwidacji „białego miasteczka”. - "Cichy Dyżur" będzie polegać na tym, że wstrzymujemy wszelkie akcje profilaktyczne oraz nie będziemy już edukować pacjentów w formie prelekcji o systemie ochrony zdrowia. Natomiast uczestnicy protestu będą w "białym miasteczku" nieustanie przebywać i będą w nim nocować – powiedział Gilbert Kolbe.