"Pan prezydent zawetował lub skierował do Trybunału Konstytucyjnego 34 ważne ustawy. Instytucja weta może sparaliżować pracę rządu" - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Dodał, że jest zwolennikiem takiego rozwiązania, jak we Francji. Tam do obalenia sprzeciwu prezydenta wystarcza zwykła większość w parlamencie.

Reklama

>>> Prawnicy chcą osłabić prezydenta

Trzech byłych przewodniczących Trybunału Konstytucyjnego - Marek Safjan, Jerzy Stępień i Andrzej Zoll - kończy prace nad nowelizacją konstytucji. Ich zdaniem weto prezydenta "nie może oznaczać blokady".

"Idea generalna jest taka, by było łatwiejsze odrzucenie weta prezydenckiego, bo (...) weto powinno pełnić funkcję w gruncie rzeczy takiego instrumentu pozwalającego na refleksję jeszcze raz przez parlament. Ono nie może oznaczać blokady, ono powinno wyrażać troskę głowy państwa o to, że jest problem, nad którym trzeba się jeszcze raz pochylić" - mówił były prezes Trybunału Marek Safjan w radiu TOK FM.

W jego opinii weto w obecnym kształcie sprawia, że do opinii publicznej są wysłane mylące sygnały, "bo nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za to, że coś nie wychodzi".