Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego zorganizował rocznicowe seminarium, na którym przypomniana została dziewięcioletnia działalność publiczna Przemysława Gosiewskiego (1964-2010) w regionie świętokrzyskim. Honorowymi gośćmi spotkania byli rodzice zmarłego - Jadwiga i Jan Gosiewscy.

Reklama

Marszałek świętokrzyski Adam Jarubas (PSL) przypomniał, że Przemysław Gosiewski odwiedził każdą gminę w województwie i był za swoją niebywałą aktywność doceniany przez mieszkańców. W ostatnich wyborach zdobył ok. 30 proc. głosów wyborców; to rekordowy wynik - według Jarubasa - nie do pobicia. Okazał się skutecznym lobbystą; wiele jego inicjatyw zostało zrealizowanych. "Byliśmy konkurentami politycznymi, ale szliśmy do tego samego celu trochę innymi drogami" - mówił Jarubas.

Prorektor uniwersytetu prof. Jacek Semaniak przybliżył zasługi byłego posła i szefa klubu PiS w roli przewodniczącego honorowego komitetu na rzecz podwyższenia statusu Akademii Świętokrzyskiej.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak dodał, że region zawdzięcza Gosiewskiemu swą obecność w unijnym programie Rozwój Polski Wschodniej, a kielecki "uniwersytet technologiczny" - dynamiczną modernizację bazy naukowo-dydaktycznej. Inwestowane są w nią obecnie dziesiątki mln zł z europejskiego programu dla pięciu województw "ściany wschodniej", a także z ogólnokrajowego programu Innowacyjna Gospodarka - zaznaczył.

Reklama

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski ocenił, że Gosiewski był najlepszym posłem świętokrzyskim po 1989 roku. "W rozmowach ze mną nie był politykiem, tylko gospodarzem. Był trudnym partnerem, bo ja jestem bezpartyjny" - wspominał. Spotykaliśmy się co miesiąc. Był pragmatyczny, twardo, chodził po ziemi. Miał charakter wojownika, ale był grzeczny, nigdy nie ubliżył. "Dzięki środkom unijnym, o które dla nas walczył, Kielce są dziś wielkim placem budowy; bez Przemysława Gosiewskiego byłyby w gorszej sytuacji" - podsumował Lubawski.

Senator Adam Massalski (PiS) poinformował, że z zachowanego rozkładu zajęć Gosiewskiego między 1 marca 2009 a 28 lutego 2010 r. wynika, że w tym czasie uczestniczył on w 600 spotkaniach w regionie, w 100 innych poza nim (w tym w Warszawie) i wysłał około 400 autorskich listów do organizatorów spotkań i uroczystości, w których nie mógł uczestniczyć osobiście.

Bartłomiej Zapała z Radia Kielce zwrócił uwagę, że nie byłoby sukcesów politycznych Gosiewskiego bez jego intensywnych kontaktów z mediami. Choć nie był on dobrym mówcą, kontakty medialne ze społeczeństwem wzmacniały jego pozycję polityczną; dlatego systematycznie organizował konferencje prasowe, a także był stale otwarty na rozmowy z dziennikarzami i dostępny dla nich - wyjaśnił kielecki dziennikarz i politolog.

Reklama

Opat cystersów w Jędrzejowie o. Edward Stradomski, wyrażając wdzięczność za pomoc Gosiewskiego w uzyskaniu środków na odnowę jędrzejowskiego archiopactwa i innych obiektów sakralnych w regionie, porównał go do bł. Wincentego Kadłubka, który "żył miłością do ojczyzny".

Przemysław Gosiewski zorganizował świętokrzyskie struktury PiS. Był posłem i przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS. Pełnił funkcję ministra-członka Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, będąc jednocześnie szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów. Od 8 maja 2007 do 7 września 2007 r. i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007 był wicepremierem. Pomiędzy tymi okresami był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.