Bortnikow nie wyjaśnił, jaka grupa stara się uzyskać te materiały na terenie byłego ZSRR.

"Mamy informacje, które wskazują, że terroryści nadal prowadzą próby uzyskania dostępu do materiałów nuklearnych" - powiedział szef FSB.

Dodał, że terrorystów interesują również "materiały biologiczne i chemiczne części składowe".

Bortnikow uczestniczył w posiedzeniu przedstawicieli kierownictwa organów bezpieczeństwa krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). To tam zdradził, co ustaliły specsłużby.

Na posiedzeniu poruszono sprawę przeciwdziałania wykorzystaniu komponentów jądrowych w aktach terrorystycznych. Bortnikow podkreślił, że mimo podejmowanych działań podziemie terrorystyczne wciąż podejmuje próby wejścia w posiadanie materiałów rozszczepialnych.

Szef rosyjskiej FSB wspomniał też o koniecznej znajomości metod działań potencjalnych terrorystów, którzy posiłkują się najnowszymi środkami technicznymi.

"Chodzi głównie o internet, z którego aktywnie korzystają przestępcze podziemie i grupy terrorystyczne zarówno w celu werbowania nowych członków, jak i do przedstawiania konkretnych zadań" - uściślił Bortnikow.

"Wirtualna przestrzeń jest też aktywnie wykorzystywana przez organizacje terrorystyczne do rozliczeń finansowych" - powiedział Bortnikow.

Reklama