Ślubu udzielił arcybiskup Monako Bernard Barsi. Charlene pochodzi z rodziny protestanckiej; na katolicyzm przeszła trzy miesiące temu.

Ślub cywilny, który odbył się w sali tronowej pałacu, był uroczystością dość skromną, natomiast na ślub kościelny zaproszonych zostało około 3,5 tys. gości, w tym członków rodzin królewskich i głowy państw - m.in. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i prezydenta Niemiec Christiana Wulffa, projektantów mody - m.in. Karla Lagerfelda i Giorgio Armaniego, znanych aktorów, muzyków, modelki, celebrytów. Były także gwiazdy sportu, jako że wybranka księcia Alberta była świetną pływaczką.

Reklama

Najważniejsi goście byli świadkami ceremonii ślubnej na reprezentacyjnym dziedzińcu pałacu, dla pozostałych przygotowano miejsca na zewnątrz, gdzie mogli oglądać ceremonię na wielkich ekranach.

Słynny mistrz kuchni Alain Ducasse przygotował uroczystą kolację dla 450 gości. Na wieczór zaplanowano bal w operze oraz pokaz fajerwerków.

Charlene Wittstock, pochodząca z Afryki Południowej, ma 33 lata, zaś Albert - 53. Swoją przyszłą małżonkę Albert poznał w 2000 roku na międzynarodowych zawodach pływackich w Monako. Para pokazała się oficjalnie razem dopiero na ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Książęce zaręczyny ogłoszono w czerwcu 2010 roku.

Reklama

Jest to pierwszy ślub władcy Monako od czasu, gdy ponad 50 lat temu amerykańska aktorka Grace Kelly stanęła przed ołtarzem u boku księcia Rainiera III, nieżyjącego już ojca Alberta II. Choć książę ma ponad 50 lat i dwoje nieślubnych dzieci, długo pozostawał zatwardziałym kawalerem.



Reklama

Suknię, w której Charlene Wittstock wystąpiła w czasie sobotnich uroczystości zaślubin, do listopada będzie można oglądać w Muzeum Oceanograficznym w Monte Carlo. Oprócz sukni panny młodej trafi tam także biały letni mundur, który miał na sobie Albert II.

Media ujawniły, że suknię z pięciometrowym welonem dla panny młodej zaprojektował Giorgio Armani.

W Muzeum Oceanograficznym wystawiony zostanie również samochód, którym państwo młodzi przejechali ulicami maleńkiego księstwa. Jest to specjalnie przygotowana na tę okazję wersja Lexusa LS 600h Landaulet.

Wśród przedmiotów, które trafią do Muzeum będą także zaproszenia ślubne, menu z oficjalnej kolacji, zastawa oraz wyroby szklane. Niektóre z nich zostaną wystawione na sprzedaż.

Bilet wstępu na wystawę kosztuje 14 euro. Muzeum Oceanograficzne zostało utworzone w 1910 roku przez księcia Alberta I.