"Ostatnie doniesienia niektórych (...) organizacji medialnych dotyczące śmierci Jiang Zemina z powodu choroby to +czyste plotki+" - podała oficjalna agencja Xinhua, powołując się na "wiarygodne źródła".

Reklama

Stacja Asia Television (ATV) przerwała w środę swój główny program informacyjny, by podać, że Jiang zmarł, a następnie wyemitowano jego krótką biografię. Informacja była powtarzana przez kilka godzin na pasku informacyjnym telewizji, przewijającym się na dole ekranu.

ATV zapowiedziała też, że wieczorem nada specjalny program na temat życia Jianga, jednak później odwołała anons i wycofała z paska informację o śmierci Jiang Zemina.

Plotki o zgonie byłego przywódcy Chin pojawiły się już 1 lipca w związku z jego nieobecnością na uroczystościach z okazji 90-lecia Komunistycznej Partii Chin.

Szerzenie się doniesień o śmierci Jianga miało już miejsce wcześniej, ostatni raz w październiku, w tym samym czasie, kiedy informowano o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo.

Jiang urodził się w 1926 roku. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin w latach 1989-2002 i przewodniczącym ChRL w latach 1993-2003. Zrezygnował z najwyższych stanowisk w partii i państwie z przyczyn zdrowotnych; zastąpił go Hu Jintao.