W obliczu tego zdarzenia Francja musi być zjednoczona - powiedział szef francuskiego państwa dziennikarzom mając na myśli ostatnie zamachy terrorystyczne.

Reklama

Właśnie spotkałem się z przedstawicielami społeczności żydowskiej i muzułmańskiej (...) żeby pokazać, iż terroryzm nie złamie naszego narodowego poczucia wspólnoty - dodał Sarkozy. Powiedziałem im i powiem to całemu narodowi: musimy być odpowiedzialni, nie możemy ulegać ani dyskryminacji, ani zemście - podkreślił.

Sarkozy zapowiedział, że pojedzie do Montauban na uroczystość żałobną trzech żołnierzy zabitych 11 i 15 marca przez seryjnego zabójcę. Uda się również do Tuluzy.

Prezydent wyraził zadowolenie z szybkości działań policji oraz wyjątkowej mobilizacji służb porządkowych.

Minister spraw wewnętrznych (Claude Gueant) i ludzie z elitarnej jednostki policji RAID robią wszystko, żeby zatrzymać podejrzanego, postawić go przed sądem, by mógł odpowiedzieć za przestępstwa, o które jest podejrzewany - zaznaczył Sarkozy.

Od środy rano trwa policyjne oblężenie domu w Tuluzie, w którym zabarykadował się mężczyzna podejrzany o zabójstwa w tym mieście i pobliskim Montauban. Podejrzany to 24-letni Mohammed Merah, Francuz pochodzenia algierskiego.

Szef MSW powiedział, że podejrzany twierdzi, iż jest mudżahedinem i ma związki z Al-Kaidą. Utrzymuje też, że ma kontakty z osobami przyznającymi się do salafizmu i dżihadyzmu.

Według Gueanta mężczyzna spędził jakiś czas w Afganistanie i Pakistanie. Minister przekazał, że podejrzany chciał swymi zamachami pomścić palestyńskie dzieci i wziąć odwet na francuskiej armii za jej udział w zagranicznych interwencjach.

Reklama