Zdaniem bukmacherów, na których powołuje się włoski dziennik, największe szanse na wybór na stanowisko papieża ma nigeryjski kardynał Francis Arinze - tu szanse oceniane są jak 1:2. Na drugim miejscu wymieniany jest kardynał Peter Turkson z Ghany - tu stawka jest oceniana na 2:5. Wygląda więc na to, że największe szanse na objęcie tronu Piotrowego ma duchowny z Afryki.

Reklama

Na dalszych miejscach wymieniani są: Włoch Angelo Scola - 1:5, Kanadyjczyk Marc Ouellet - 1:6, Tarcisio Bertone - 1:12.

Z kolei według irlandzkiego serwisu bukmacherskiego Paddy Power, największe szanse na zostanie następcą Benedykta XVI ma Marc Quellet - 2:5. Tuż za nim są: Peter Turkson - 1:4, Leonardo Sandri z Argentyny - 1:5, Włoch Gianfranco Ravasi oraz Francis Arinze - 1:6. Szanse Angelo Scoli oceniane są na 1:7.

Kardynał Arinze jest arcybiskupem Onitshy i wysokim urzędnikiem Kurii Rzymskiej. Nominację na kardynała otrzymał w 1985 roku w rąk papieża Jana Pawła II. Z racji wieku - 80 lat - nie ma prawa uczestniczenia w przyszłym konklawe.

Peter Turkson z kolei jest arcybiskupem Cabo Corso, kardynałem zaś został w 2003 roku. 65-letni duchowny z Ghany jest przewodniczącym Papieskiej Rady Iustitia et Pax.

Papież Benedykt XVI ma ustąpić 28 lutego. Konklawe, które wybierze jego następcę, ma się odbyć w marcu.