Habemus papam! Kardynał Jorge Mario Bergoglio nowym papieżem

| Aktualizacja:

Kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. To pierwszy w historii kościoła papież spoza Europy. Przyjął imię Franciszek. Kardynałowie wybrali następcę Benedykta XVI. Parę minut po 19.00 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, wybór nowego papieża ogłosiło też bicie dzwonów w rzymskich kościołach.

wróć do artykułu
  • ~Gregory
    (2013-03-13 23:03)
    Grzegorz III (731-741) pochodził z Syrii, a więc spoza Europy
  • ~Andrzej
    (2013-03-13 22:44)
    Oni manipuluja zdjeciami! Podstawiaja zdjecia ktore nie należa do niego.
  • ~piksel
    (2013-03-13 21:29)
    re:~Zbyniek z Torunia2013-03-13 20:53
    Jeśli to prawda, to bardzo słusznie robił. Oczyszczał Kościół z lewicowych kretów, które miały podstępnie od środka go podkopywać. Popieram
  • ~edede
    (2013-03-13 21:30)
    Bardzo sympatyczny człowiek.
    Bardzo się ciesze :)
  • ~wiele bny
    (2013-03-13 21:44)
    ma włoskie nazwisko czyli sami swoi włosi to mafia światowa
  • ~christ
    (2013-03-13 21:47)
    do piksel, 21.29
    a ty gnoju jeden, ty zasrancu zapszanski a konowale, popierasz pszestemstwa i zbrodnie kardanala Bergoglio, ktory wydal praktycznie na smierc wielu ( ok. 38 ) ksiezy i swieckich obywateli Argentyna i Chile, czyli POpierasdz zbrodnie pszeciwko ludzkosci , ty gadzie szatanski, z "ojcem" Rydzykiem bys sie nadal i tam z nim pewnie w oiekle wylondujecie.
  • ~Majeczka
    (2013-03-13 21:56)
    " O,Panie,spraw,abym nie tyle szukał pociechy,co pocieszał;
    Nie tyle szukał zrozumienia,co rozumiał ;
    nie tyle szukał miłości, co kochał ;
    Ponieważ dając siebie, otrzymujemy;
    zapominając o sobie, odnajdujemy siebie;
    a przebaczając, zyskujemy przebaczenie."

    - św.Franciszek z Asyżu -
  • ~tak,wiem
    (2013-03-13 22:02)
    re ~serio, serio2013-03-13 21:15
    Bo miales na mysli,przygotowujac sie na jutrzejszy egzamin na dr.Historii wspolczesnej,Franciszka Ferdynanda,potocznie zwanego Franz "Kiepska ma ochrone",bo go w roku 1914. zastrzelil Serb-malolat majacy okolo 160 cm wzrostu,Gawrilo Princyp!!!
  • ~życzliwy
    (2013-03-13 22:03)
    Fragment orędzia z Akity - koniec XX wieku
      "Działanie szatana przeniknie nawet Kościół, do tego stopnia, że będzie można zobaczyć kardynałów sprzeciwiających się innym kardynałom i biskupów występujących przeciwko innym biskupom. Kapłani, którzy Mnie czczą, będą wyszydzani i prześladowani przez swych współbraci... świątynie i ołtarze będą plądrowane; 
      Kościół będzie pełen tych, którzy pójdą na kompromis, a szatan będzie kusił wielu kapłanów i osoby konsekrowane, by opuścili służbę Panu.
     Diabeł będzie występował szczególnie przeciwko duszom poświęconym Bogu. Powodem mego smutku jest myśl o zatraceniu tak wielu dusz. Jeśli grzechy będą coraz liczniejsze i poważniejsze, nie będzie już dla nich przebaczenia..."
  • ~cxv
    (2013-03-13 22:37)
    jeśli już przybrał imię to Franciszek,
    nic o Franciszku 1-pierwszym nie wspominano.
    to nie dodajcie, nie wymyślajcie. wiadomo, gdyby był już Franciszek to by powiedzieli drugi
  • ~gamal
    (2013-03-13 22:09)
    "Każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony (Rzym. 10:13)."
    - Przypomnij sobie, kiedy po raz pierwszy ujrzałeś imię Boże - Jehowa. Być może ktoś pokazał ci je w Psalmie 83:18. Ze zdziwieniem mogłeś przeczytać wtedy słowa: „Aby wiedziano, że ty, który masz na imię Jehowa, ty sam jesteś Najwyższym nad całą ziemią”.(Biblia Tysiąclecia,w.1) Od tamtej pory niewątpliwie wykorzystujesz ten sam werset, by pomagać innym poznać naszego kochającego Boga, Jehowę. Chociaż znajomość imienia Jehowy jest niezmiernie istotna, nie można na niej poprzestać. Zauważmy, na jaką inną myśl, mającą kluczowe znaczenie dla naszego wybawienia, zwrócił uwagę psalmista: „Ty sam jesteś Najwyższym nad całą ziemią”. Nasz Bóg to rzeczywiście najważniejsza Osobistość we wszechświecie. Jako Stwórca wszystkiego, ma prawo oczekiwać od swoich stworzeń pełnej uległości (Obj. 4:11). Słusznie więc powinniśmy zadać sobie pytanie: „Kto w moim życiu jest najważniejszy?”. To bardzo ważne, by każdy szczerze na nie odpowiedział!
    TYLKO do Boga się modlić!!!
  • ~Polak
    (2013-03-13 22:54)
    do gamal!
    głupoty wyczytujesz! Badania wykazały że swiadkowie Jehowy sami nawstawiali w Biblii imie Jehowa. We wszystkich innych tłumaczeniach nigdy przed tym imie Jehowy (tak nagminnie) nie było wstawiane. Zanim swiadkowie zabrali sie za tłumaczenie własnej wersji Bilblii imię Jehowa wystepowalo śladowo! Stworzyli wlasna wersje Biblii i mysla że przekonaja swiat!
  • ~Agatka.
    (2013-03-13 21:16)
    Całkiem przyjemny papież.
    A ten kardynał się naćpał? Tak mu się głowa kiwała ;D
  • ~zmiany wielkie
    (2013-03-13 23:21)
    Jorge Mario Bergoglio bardzo dobry ,najlepszy na dzisiejsze czasy ,wkrótce sie to obiawi ,na razie nie mówią o tym ,dla dobra racji całego kościoła.
  • ~gamal
    (2013-03-13 23:42)
    re ~Polak2013-03-13 22:54
    POlak czy Polak? Wez sie do roboty! Kup se Biblie Tysiaclecia-Wyszynskiego z 1965. roku i NIE GADAJ na ten istotny temat "blanco"...bo sie tylko osmieszasz! Co do Swiadkow Jehowy-lubie ich! Nie sa falszywi i maja swoje wierzenia oparte na BIBLII! Nie na dogmatach papiezy lub na widzimisie z Torunia czy Czestochowy!
  • ~PO żytek
    (2013-03-13 23:48)
    Czytać encykliki papieża Leona XIII , A NIE ZBYTKI USKUTECZNIAĆ PRZY KORYCIE.
  • ~docent dr
    (2013-03-14 00:42)
    Najgorsza zaraza tego świata mająca na sumieniu setki milionów ofiar to LEWACTWO !!! I dlatego trzeba tępić tę zarazę BEZ LITOŚCI, aby nam i naszym dzieciom żyło się normalnie.
  • ~wwww
    (2013-03-14 01:52)
    Franciszek, a nie Franciszek I. Palanty.
  • ~slazak
    (2013-03-14 06:08)
    Papiez ubogich i uciemierzonyc. Ciekaw jesten, co na to polski Episkopat? Jak beda tlumaczyc sie zyjacy w luksusie, wypasieni biskupi i plebani. Nie mowiac juz o pewnym zakonniku z Torunia.
  • ~motek
    (2013-03-14 05:08)
    Niech go piekło pochłonie!
    ...hehehe...żart:-)