Amerykański prezydent zadzwonił do polskiej premier wczoraj wieczorem. Do rozmowy doszło właśnie z inicjatywy Baracka Obamy na kilkanaście godzin przed opublikowaniem streszczenia raportu amerykańskiego Senatu. Nasz premier i prezydent wyrazili przekonanie, że publikacja tego raportu nie wpłynie negatywnie na relacje polsko-amerykańskie, a w szczególności na obraz tych relacji u polskich obywateli - relacjonuje obecny w czasie rozmowy wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak.

Reklama

Polskie MSZ podkreśla, że rozmowa obu polityków nie dotyczyła wyłącznie raportu w sprawie tortur CIA. Ta rozmowa dotyczyła stosunków polsko-amerykańskich w szerokim kontekście. Natomiast prezydent Obama poinformował, że po dojściu do władzy wydał odpowiednie dokumenty, które zapobiegły takim praktykom, jakie są opisane w raporcie- podkreśla rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

Polskie władze podkreślają, że opublikowany raport dotyczy wyłącznie działalności amerykańskich służb, a nigdzie w oficjalnych dokumentach nie pojawiła się jak dotąd wzmianka, żeby w torturowaniu więźniów z Al-Kaidy w jakikolwiek sposób mieli brać udział polscy obywatele. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Według informacji mediów i obrońców praw człowieka, jedno z takich więzień znajdowało się w Starych Kiejkutach na Mazurach, gdzie Amerykanie w latach 2002-2005 mieli przetrzymywać i torturować członków Al-Kaidy.

Śledztwo w tej sprawie w Polsce od sześciu lat prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Z kolei w lipcu tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu uznał, że na terenie Polski przetrzymywanych było co najmniej dwóch więźniów, a Polska współpracowała w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi, zezwalając na korzystanie z przestrzeni powietrznej i organizując niezbędną logistykę.

Polskie władze nigdy nie przyznały, że takie więzienia w Polsce istniały, ale były prezydent Aleksander Kwaśniewski w styczniu tego roku potwierdził, że baza w Starych Kiejkutach została udostępniona amerykańskim służbom specjalnym.

ZOBACZ TAKŻE: Kopacz o raporcie ws. więzień CIA: Oceni go polska prokuratura>>>