Były deputowany do Dumy Władimir Ryżkow po wyjściu z Centrum nie krył wzburzenia. - Zbrodnia na skalę państwową - mówił.

Reklama

Znany polityk Oleg Mitwol wspominał zamordowanego Niemcowa jako rzetelnego działacza i skromnego człowieka. - Z gruntu uczciwy polityk. Profesjonalista z zasadami. Pół roku temu widziałem go, jak wracał z wakacji nad morzem. To chyba jedyny były wicepremier, który podróżował rejsowym samolotem klasą turystyczną - mówił Mitwol.

Deputowana do Dumy Galina Hołanskaja była dobrą znajomą Borysa Niemcowa. Mówi, że ludzie powinni wyciągnąć wnioski z piątkowych wydarzeń. - To się nie powinno było zdarzyć. Mógł żyć i służyć Rosji, którą bardzo kochał. To dla nas straszny cios. Powinien wszystkich skłonić do poważnej refleksji - podkreślała deputowana.

W czasie uroczystości w Centrum Sacharowa reprezentujący polskie władze wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik odczytał list jaki do Rodziny i Przyjaciół, a także uczestników pogrzebu napisał marszałek Senat u Bogdan Borusewicz:

"Zamierzałem przyjechać do Moskwy na pogrzeb Borysa Niemcowa, aby złożyć hołd zamordowanemu, aby powiedzieć, że z takimi reprezentantami rosyjskiego narodu jak Sacharow, Kowaliow, Niemcow, którzy kojarzą się z demokratyczną Rosją, chcemy utrzymywać jak najlepsze stosunki. Swoją obecnością na pogrzebie chciałem pokazać Rosjanom, że Polacy nie są antyrosyjscy, nie są wrogami demokratycznej Rosji. Chciałem na grobie Niemcowa powiedzieć Rosjanom, że Polacy chcą kontaktów z Rosjanami, kulturą rosyjską, chcą współpracy gospodarczej i naukowej, ale nie zgadzają się aby Rosja była państwem rewizjonistycznym, prowadziła agresywną wojnę, podważała ład europejski. Składając hołd zamordowanemu chciałem wyrazić wielki szacunek wszystkim tym Rosjanom, synom wielkiego narodu rosyjskiego, którzy myślą podobnie jak on.
Wczoraj przed wyjazdem na uroczystości pogrzebowe dowiedziałem się od przedstawiciela władz rosyjskich, że nie zostanę wpuszczony do Rosji. Nie będę mógł pochylić czoła i złożyć hołd Borysowi Niemcowowi. Rosja Putina nie tylko nie chciała słuchać Niemcowa, ale także nie chce słuchać innych.
Wyrażam nadzieję, że władze Rosji uczynią wszystko by sprawiedliwości stało się zadość. Wierzę w Rosję demokratyczną, otwartą, przyjazną dla sąsiadów.
Oczekuję wykrycia i ukarania sprawców morderstwa, a także pośrednio tych, którzy są odpowiedzialni za rozpoczęcie szowinistycznej nagonki na ludzi niegodzących się na imperialną politykę i agresję na sąsiednie państwa. Ofiarą takiej polityki padł Borys Niemcow. Dlatego ci, którzy inspirowali tę zbrodnię powinni ponieść odpowiedzialność."


CZYTAJ WIĘCEJ o powodach niewpuszczenia Bogdana Borusewicza do Rosji >>>

Około godziny pierwszej naszego czasu trumna z ciałem zamordowanego Borysa Niemcowa zostanie przewieziona na cmentarz trojekurowski. Tam odbędzie się pogrzeb polityka.

Rosyjskie media zaś winnych morderstwa Niemcowa szukają poza granicami Rosji, m.in. na Ukrainie i w Czeczenii. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

ZOBACZ TAKŻE: "Władimir Putin będzie chciał wykorzystać śmierć Niemcowa do nasilenia kontroli nad państwem" >>>