Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta mówią, że agenda rozmów, to sprawy i problemy ważne obecnie dla Unii Europejskiej. Chodzi o kryzys migracyjny, negocjacje z Wielką Brytanią i jej przyszłość we Wspólnocie, oraz o kwestie energetyczne, w tym budowę drugiej magistrali Gazociągu Północnego, której sprzeciwia się Polska.

Ale rozmowy mogą także dotyczyć napiętych relacji Warszawy z Brukselą. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska rozpoczęła tak zwaną procedurę kontroli praworządności w związku ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym, a jutro w Strasburgu na sesji Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata poświęcona sytuacji w Polsce. Z kolei wczoraj niemiecki tygodnik "Der Spiegel" doniósł, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie wyklucza dyskusji o Polsce na unijnym szczycie. Ten najbliższy odbędzie się za miesiąc.

Po rozmowach z przewodniczącym Rady Europejskiej, prezydent Andrzej Duda pojedzie do siedziby NATO, gdzie w południe spotka się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Będzie też rozmawiał z dowódcą NATO-wskich sił w Europie generałem Philipem Breedlovem.