Kudla napisała w sobotę na Twitterze: "Merkel zaprzecza, Tauber marzy. W Niemczech już dawno temu rozpoczął się proces zmiany etnicznej". Posłanka użyła terminu "Umvolkung" stosowanego przez nazistów wobec narodów z Europy Środkowej i Wschodniej przeznaczonych do zniemczenia.

Reklama

Przeciwnicy polityki migracyjnej Merkel używają tego pojęcia, by sugerować, że szefowa rządu, pozwalając na imigrację z krajów muzułmańskich, celowo chce zmienić strukturę narodowościową Niemiec na niekorzyść rdzennych mieszkańców.

Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO) Christoph Heubner wezwał w niedzielę władze CDU do usunięcia Kudli z klubu poselskiego. Posłanka "ostatecznie przekroczyła granicę dzielącą ją od skrajnej prawicy" - napisał Heubner w oświadczeniu przesłanym PAP.

Sekretarz generalny CDU Peter Tauber uznał wypowiedź swojej koleżanki partyjnej za "niedopuszczalną". Od jej słów zdystansowały się też władze organizacji partyjnej w Saksonii. Posłanka zdobyła mandat w okręgu wyborczym w Lipsku.

Kudla dała o sobie znać dwa tygodnie temu, publikując na Twitterze obraźliwy wpis o skazanym przez władze w Ankarze tureckim dziennikarzu Canie Dundarze. W czerwcu jako jedyna parlamentarzystka głosowała przeciwko uchwale Bundestagu uznającej za ludobójstwo masakrę na Ormianach dokonaną przez imperium osmańskie.