Ta publikacja nie dodała żadnego materiału do komentowania. Z naszego punktu widzenia oskarżenia - tak jak wcześniej, niczym nie poparte i gołosłowne - brzmią na poziomie, który jest dość amatorski, emocjonalny i który zapewne raczej nie przydaje się w profesjonalnej pracy służb specjalnych naprawdę wysokiej klasy - oświadczył Dmitrij Pieskow.

Reklama

Rzecznik Kremla dodał, że Rosja nadal nie wie, jakimi danymi operują autorzy oskarżeń pod jej adresem. Jednocześnie Rosja kategorycznie zaprzecza, by związek z jakimikolwiek atakami hakerskimi mogli mieć jej oficjalni przedstawiciele, czy też resorty państwowe Federacji Rosyjskiej - dodał Pieskow.

Zauważamy, że jesteśmy już zmęczeni tymi oskarżeniami. To naprawdę przypomina w całej okazałości +polowanie na czarownice+. Rozumiemy, że nasi amerykańscy koledzy na różnych etapach swojej historii przechodzili takie +polowania na czarownice+, pamiętamy takie okresy historyczne. Wiemy, że po nich przychodzą bardziej trzeźwi specjaliści i bardziej trzeźwe postawy, zorientowane mimo wszystko na dialog - powiedział rzecznik.

Pieskow wyjaśnił również, że w okresie świątecznym w Rosji - na przełomie grudnia i w pierwszym tygodniu stycznia - nie doszło do żadnych kontaktów Moskwy z ekipą prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Spotkanie amerykańsko-rosyjskie na wyższym szczeblu jest możliwe dopiero po inauguracji Trumpa - dodał rzecznik. Zaprzysiężenie nowego prezydenta USA odbędzie się 20 stycznia.

Reklama

Raport na temat domniemanej ingerencji rosyjskich służb w wybory w USA sporządzili szefowie amerykańskich służb wywiadowczych. Nie jest on jawny, choć jego fragmenty mają być przedstawione szerszej publiczności. Według służb początkowym celem kampanii dezinformacji i cyberataków prowadzonej przez wywiad rosyjski było zakłócenie amerykańskiego demokratycznego procesu wyborczego, osłabienie ewentualnej prezydentury Hillary Clinton oraz zwiększenie szans Trumpa na zwycięstwo.

Prezydent elekt przed spotkaniem z szefami agencji wywiadowczych w piątek powiedział w wywiadzie dla "New York Timesa", że kontrowersje wokół kwestii ingerowania rosyjskich służb specjalnych w amerykańskie wybory prezydenckie to "polityczne polowanie na czarownice".

Reklama