W środę Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi o stwierdzenie nieważności decyzji Rady z września 2015 r. ustanawiającej tymczasowy mechanizm obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl.

"Należy podkreślić, iż Polska w postępowaniu przed Trybunałem popierała skargi Słowacji i Węgier. W związku z powyższym, wyrok ten będzie przedmiotem szczegółowej analizy prawnej. Polska pozostaje na stanowisku, że tymczasowy mechanizm relokacji przyjęty w ramach decyzji z września 2015 r. nie stanowi rozwiązania problemów migracyjnych UE " - poinformowało w oświadczeniu przekazanym PAP Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

"Polska podkreśla, że orzeczenie może utrudnić państwom członkowskim osiągnięcie całościowego rozwiązania dotyczącego polityki migracyjnej, opartego na rzeczywistym kompromisie między partnerami" - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny. "Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku" - napisano w komunikacie.

Reklama

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

Reklama

Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry. Polska, która poparła decyzje o relokacji (w czasie rządów PO) nie wniosła skargi, ale obecny rząd zdecydował się wspierać Bratysławę i Budapeszt przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.

Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska.