Tegoroczny rekord zimna odnotowano w miejscowości Sodankyla (ok. 120 km na północ od Rovaniemi). Według meteorologów, w północno-wschodniej części Europy, a w Finlandii w części północnej, znajdują się obecnie najzimniejsze masy arktycznego powietrza.

Reklama

Z powodu ostrego mrozu w Kuopio, w środkowo-wschodniej części kraju odwołane zostało zaplanowane na niedzielę ″święto mrozu″ - tradycyjne plenerowe wydarzenie, które miało zakończyć obchodzone przez cały tydzień w mieście ″dni mrozu″. Według władz miasta graniczną temperaturą, przy jakiej mogłaby się odbyć impreza to minus 20 st. W niedzielę przed południem termometry wskazywały zaś ok. minus 25 st. ″Uczucie przejmującego zimna potęguje też wiatr″ - podkreśliły władze miasta w komunikacie.

Także w środkowo-zachodniej Finlandii w mieście Seinajoki w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi odwołane zostały zaplanowane na niedzielę wyścigi kłusaków (końskich zaprzęgów), które należą do jednych z popularniejszych sportów w kraju.

Fiński Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie przed silnym mrozem, które w sobotę obowiązywało głównie na terenie Laponii, a w niedzielę i na poniedziałek alert został rozszerzony na pozostałe części kraju. Meteorolodzy spodziewają się, że noc z niedzieli na poniedziałek może być jak dotąd najzimniejsza w tym sezonie zimowym. Na północnych obszarach będzie się utrzymywać temperatura między minus 30 a minus 40 stopni C, a w południowej części kraju między minus 20 a minus 30 stopni.

Reklama

W Finlandii alert meteorologów przed silnym mrozem jest wydawany, gdy temperatura w zależności od części kraju wynosi przynajmniej minus 20 st. na południu, w środkowej części minus 25 st., a na północy minus 30 st. i zazwyczaj wydawany jest średnio kilka razy w roku.

Temperatury spadające zimą miejscami do ok. minus 40 st. nie są nadzwyczajnym zjawiskiem w Finlandii, na przykład w styczniu 2017 r. granica ta została przekroczona. Historyczny rekord ujemnej temperatury w kraju -51,5 st. odnotowano w styczniu 1999 r. w Kittila w Laponii.

Dotychczasowe zimowe warunki atmosferyczne nie spowodowały większych utrudnień w transporcie. Na początku ubiegłego tygodnia problemy związane z awarią trakcji z powodu mrozu czy nawiewającego śniegu pojawiły się na obszarze metropolitalnym Helsinek, kiedy wiele pociągów miało średnio kilkudziesięciominutowe opóźnienia, a część połączeń została odwołana lub uzupełniona przez komunikację zastępczą.