PreEmfazamier Modi podkreślił, że liczące 1,25 mld mieszkańców Indie jako czwarty kraj na świecie, po USA, Chinach i Rosji, dokonały tego "bezprecedensowego osiągnięcia".

Reklama

Jakiś czas temu nasi eksperci zestrzelili satelitę na niskiej orbicie wokółziemskiej w odległości 300 kilometrów - powiedział Modi w transmitowanym w telewizji wystąpieniu do narodu. Nie ujawnił, kiedy dokładnie to nastąpiło.

Naszym celem jest ustanowienie pokoju, a nie stworzenie atmosfery wojny - zapewnił indyjski premier. Podkreślił, że działanie to "nie jest skierowane przeciwko żadnemu krajowi".

Operacja pod kryptonimem "Misja Siła" (ind. szakti) trwała trzy minuty. Satelita był wcześniej określonym celem i został zestrzelony przez pocisk antysatelitarny - poinformował Modi.

Eksperci zauważają, że antysatelitarna technologia ma tę wadę, iż powoduje rozrzucenie tysięcy odłamków lecących z dużą prędkością na orbitę Ziemi, stwarzając zagrożenie dla innych obiektów kosmicznych. Chiny dokonały podobnego zestrzelenia po raz pierwszy w 2007 roku. Z drugiej strony np. użycie lasera umożliwiłoby wyłączenie urządzeń umieszczonych na satelicie, bez wpływu na jego integralność fizyczną - pisze AFP.

Do zestrzelenia satelity doszło, gdy premier Modi stara się o przedłużenie mandatu w rozpoczynających się 11 kwietnia wyborach parlamentarnych. Do głosowania w Indiach, nazywanych "największą demokracją świata", uprawnionych jest 900 mln wyborców. Wyniki zostaną ogłoszone 23 maja.

Na zestrzelenie satelity na razie nie zareagował sąsiadujący z Indiami Pakistan, rywal w regionie, posiadający podobnie jak Indie broń jądrową.

Reklama

Napięcie w relacjach między Indiami i Pakistanem gwałtownie wzrosło, gdy pod koniec lutego indyjskie lotnictwo zaatakowało na terytorium pakistańskim obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Jaish-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa). Był to pierwszy taki atak od 1971 roku. JeM przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza. W przeszłości Indie i Pakistan stoczyły trzy wojny o kontrolę nad Kaszmirem.