- Idealnie byłoby oczyścić cały świat z broni nuklearnej, (...) jednak z drugiej strony bylibyśmy pozbawieni czynnika odstraszającego - powiedział Pieskow dziennikarzom na marginesie międzynarodowego forum Inicjatywy Pasa i Szlaku, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

"Washington Post", powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, napisał w czwartek, że Trump nakazał swoim współpracownikom, by rozpoczęli przygotowania do osiągnięcia nowych porozumień o kontroli broni z Rosją i Chinami. W artykule podkreślono, że inicjatywa wciąż jest na bardzo wczesnym etapie poszukiwania rozwiązań.

W lutym USA zawiesiły przestrzeganie układu o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu (INF) i zapowiedziały, że za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. W odpowiedzi prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa wstrzymuje swój udział w traktacie.

Jednocześnie podpisany w 2011 r. przez Rosję i USA układ rozbrojeniowy tzw. nowy START wygasa w 2021 roku. Jak przypomniał "WP", w przeszłości Trump nazwał ten wynegocjowany przez swojego poprzednika Baracka Obamę pakt jednostronnym i prawdopodobnie wolałby zawrzeć z Moskwą nową umowę niż wydłużać czas obowiązywania obecnego porozumienia.