Smietliwyj wszedł do służby niemal pół wieku temu, we wrześniu 1969 roku, jako niszczyciel rakietowy projektu 61 (w terminologii zachodniej klasa Kashin). Po dokonanym w latach 1987-1996 remoncie modernizacyjnym, w tym zabudowaniu wyrzutni przeciwokrętowych pocisków kierowanych Uran (zwanych na Zachodzie SS-N-25 lub Switchblade), został przekwalifikowany na okręt dozorowy. W ubiegłym roku wykonywał wraz z innymi okrętami zadania szkoleniowe na otwartych wodach Morza Śródziemnego.

Reklama

Oświadczenie marynarki wojennej Ukrainy o zaistniałym jakoby wejściu okrętu dozorowego Floty Czarnomorskiej Smietliwyj na zamknięty akwen ćwiczeń Sea Breeze 2019 nie odpowiada prawdzie - głosi komunikat służby prasowej Floty Czarnomorskiej.

Jak zaznaczono, Smietliwyj ściśle przestrzega prawa międzynarodowego w swej obecnej misji, jaką jest "realizacja kompleksu przedsięwzięć na rzecz kontrolowania działań okrętów NATO, by w razie zaistnienia zagrażającej żegludze cywilnej nietypowej sytuacji zareagować w operatywny sposób".

Według komunikatu marynarki wojennej Ukrainy, Smietliwyj dopuścił się "prowokowania nadzwyczajnej sytuacji", wchodząc na akwen ćwiczeń mimo zawiadomień, że jest on zamknięty dla żeglugi. Do zdarzenia doszło w środę o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce) w czasie, gdy uczestnicy manewrów ćwiczyli prowadzenie ognia artyleryjskiego.

Reklama

Ukraińska marynarka wojenna oświadczyła, że jej fregata Hetman Sahajdaczny próbowała połączyć się z Rosjanami przez radio, jednak ci "udawali, że mają >problemy

Marynarka wojenna Ukrainy podkreśliła, że Rosja po raz kolejny udowadnia, iż jej działania są nieprzewidywalne, a łamanie prawa morskiego w regionie Morza Czarnego staje się dla niej normą.

Sea Breeze 2019 z udziałem państw NATO, w tym Stanów Zjednoczonych, odbywają się w południowych obwodach Ukrainy, w tym na wodach Morza Czarnego, w bezpośrednim sąsiedztwie zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Uczestniczy w nich 28 okrętów oraz 27 samolotów i śmigłowców wraz z wojskowym personelem m.in. z Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Turcji, Polski, Rumunii, Mołdawii i Gruzji.

Manewry Sea Breeze przeprowadzane są na Ukrainie od 1997 roku. Ich organizatorami są Ukraina i Stany Zjednoczone.